S-au impiedicat la Caracal

CARACAL - Echipa din oraşul celor „şapte minuni” a reuşit o premieră care poate fi catalogată drept a opta minune. După 15 etape, FC Caracal a obţinut prima victorie din acest campionat în compania orădenilor de la FC Bihor, scor 3-1 (2-1). Până miercuri, oltenii au agonisit doar două puncte.

Aureolaţi de cele trei victorii consecutive, elevii lui Silaghi s-au văzut conduşi încă din minutul 2, când Firţulescu a profitat de apatia apărării şi a şutat de la opt metri în plasa porţii lui. FCB a revenit în joc şi-a creat câteva ocazii şi V. Florea a restabilit egalitatea în minutul 35, după o combinaţie cu C. Bucur. Înainte ca arbitrul să fluiere finalul reprizei, oltenii au trecut în avantaj, Piko reluând mingea în poarta lui Lipitor.

În partea a doua, bihorenii au alergat după egalare, dar nu au reuşit nici atunci când au evoluat în superioritate numerică, Năuiu fiind eliminat în minutul 65 pentru un fault asupra lui Bucur. Dimpotrivă, pentru ca umilinţa să fie deplină, Firţulescu a mai înscris o dată şi a stabilit scorul final, un neverosimil 3-1, greu de anticipat. „Nu îi înţeleg pe jucători. I-am avertizat că meciul nu va fi atât de uşor pe cât pare. În prima repriză nu am evoluat chiar rău, dar în a doua am jucat sub orice critică. Nu am avut nici o idee de joc. Parcă li s-a şters tot din memorie cu buretele. Acest meci trebuie să-l uităm cât mai repede”, a spus dezamăgit antrenorul Gheorghe Silaghi.

Floruţ la Sampdoria

Internaţionalul de juniori, under 17, Alin Floruţ va fi testat de echipa italiană Sampdoria Genova. Mijlocaşul va juca pentru „Doria” într-un turneu care se va desfăşura în perioada 4-8 decembrie. „Datorită relaţiilor bune pe care le avem cu clubul italian am decis să-l lăsăm. Va fi o experienţă interesantă pentru Floruţ, care va fi însoţit de fostul său antrenor Kiss Alexandru”, spune preşedintele Alexandru Toth.

Floruţ (16 ani) a fost remarcat la meciurile echipei naţionale Under 17, pregătite de Cristian Sava.

Good bye, Ryan!

Pentru atacantul american Ryan Alexander meciul cu Arieşul Turda a fost ultimul jucat în tricoul FC Bihor. Conducerea clubului a ajuns la o înţelegere cu jucătorul pentru rezilierea amiabilă a contractului. „Mai este nevoie de acordul AGA şi contractul va fi reziliat”, a precizat preşedintele Toth.

La FCB, Alexander a bifat în total 200 de minute adunate din meciurile cu Gaz Metan Mediaş, FC Argeş, Minerul Lupeni, Poli II, Jiul Petroşani şi Arieşul Turda (25), nu a marcat nici un gol, iar evoluţiile lui au fost departe de aşteptări.

FC Caracal – FC Bihor 3-1 (2-1)

Stadion Municipal. Teren bun: Spectatori: 100

Au marcat: Firţulescu ‘2 şi 84, Piko ’44 / V. Florea ’35

FC Caracal: Zdrâncă – Ad. Sandu, Răducu, Năuiu, D. Mihai – Militaru, Bertea, Piko, Rădulescu (’45 Gheba) – Stemat (’82 Bobonete), Firţulescu (’90 Şerban). Antrenor: Florin Cioroianu

FC Bihor: Lipitor – Fl. Ţârcă, Gongolea, Ambruş, Cosma – Mihu (’71 Opriceană), S. Achim, Săndulescu, A. Achim (’65 Floruţ) – C. Bucur, V. Florea (’65 Lukacs). Antrenor: Gheorghe Silaghi

Remarcaţii meciului: Firţulescu / –

Cartonaşe roşii: Năuiu ’65 / –

Arbitri: Claudiu Rusu (Cluj) – Florin Potora (Turda), Anghel Voicu (Piteşti). Observator FRF: Maria Pătraşcu (Ploieşti).