S-au „jucat” cu o echipă modestă

Deva – Începută mai târziu cu câteva minute din cauza întârzierii oaspeţilor, partida de ieri seară dintre FC CIP Deva şi Cosmos Piteşti, contând pentru etapa a IX-a a Ligii I de Futsal, nu a pus nici un fel de probleme campionilor. Ba dimpotrivă, devenii doar s-au „jucat” cu o echipă modestă, care a avut doar un singur jucător pe banca de rezerve.

Diferenţa mare de valoare avea să se vadă încă din primele momente, când devenii au pus stăpânire pe joc, iar în minutul 2 Şotîrcă reuşeşte deschiderea scorului.

Singurul gol al oaspeţilor s-a marcat un minut mai târziu, cînd s-a înregistrat pentru prima şi ultima oară scor egal. Aşadar 1-1. Al-Ioani şi Gherman înscriu însă repede, iar în minutul 6 era deja 3-1 pentru deveni. Până la pauză gazdele reuşesc să mai înscrie o dată, scorul de 4-1 cu care se încheie prima parte a meciului nereflectând în totalitate dominarea clară a celor de la CIP.

În repriza a doua însă devenii au înscris opt goluri, fiind mai eficienţi în faza de finalizare şi nelăsând nici o şansă oaspeţilor. Numai în ultimele cinci minute, Stăncuţă a reuşit să înscrie de trei ori, dar cel mai frumos gol a fost cel din minutul 36.

Acelaşi Stăncuţă a pasat cu călcâiul de la mijlocul terenului, iar Măgurean a reluat din vole în plasa porţii. Scorul de 12-1 este cel mai mare cu care CIP a câştigat în acest campionat şi se menţine lideră în clasament.