Scandal in Ucraina cu Lucescu.

KIEV – Dynamo Kiev a invins cu 1-0 pe Sahtior Donetk, in derby-ul campionatului Ucrainei, intr-o partida care s-a lasat cu patru eliminati, printre care si Mircea Lucescu.

Etapa cu numarul 13 s-a dovedit a fi cu ghinion pentru Mircea Lucescu si ceilalti romani de la Sahtior Donetk.

In derby-ul campionatului Ucrainei, Dynamo Kiev s-a impus la limita, prin golul reusit de uzbekul Maxim Satkih in minutul 73. In urma acestei victorii, adversara Stelei din Champions League s-a detasat la sase puncte de Sahtior in fruntea clasamentului.

Partida de la Kiev a fost departe de o disputa linistita, numeroasele duritati din teren si contestarile venite de pe margine, la adresa arbitrului portughez Paulo Gomez, tinand capul de afis.

Mai intai, Chyrynscki de la Sahtior a primit rosu direct (42), pentru o intrare dura asupra lui Kleber.

La mijlocul reprizei secunde, internationalul ucrainean al lui Dynamo, Miylevski, a primit al doilea galben, luand la randul sau drumul vestiarelor.

Si pentru ca tacamul sa fie complet, croatul Dario Srna (Sahtior) a primit rosu, pentru comportament nesportiv dupa fluierul arbitrului.

La final, Mircea Lucescu a acuzat vehement arbitrajul lusitanului, considerand ca acesta “a stricat jocul”.

“A fluierat intr-o singura directie, si cand ai parte de un astfel de tratament e greu sa obtii un rezultat favorabil”, a declarat Mircea Lucescu.