Se putea obţine mai mult

Deva – În etapa a XVI-a a Ligii I de fotbal în sală, singura echipă cu jucători neprofesionişti din campionat, Quasar Deva, s-a deplasat la Focşani, unde a întâlnit pe ocupanta locului 6 în clasament, CSM, din localitate.

Antrenorul devenilor, Marius Sîrbu, ne-a declarat imediat după meci că a fost unul de nivel ridicat, iar scorul de la final nu reprezintă realitatea din teren.

Gazdele au deschis scorul în minutul 12 dintr-o lovitură de la 6 metri. Fotbaliştii de la Quasar nu dezarmează, echilibrează jocul şi menţin acest scor până la pauză.

Repriza a doua se desfăşoară tot sub semnul echilibrului, iar devenii vor egala în minutul 30. Aşadar 1-1. După doar câteva minute gazdele preiau din nou conducerea. La scorul de 2-1 pentru focşăneni, fotbaliştii de la Deva au o lovitură liberă de la 10 metri, dar o ratează.

Tehnicianul de la Quasar consideră că acesta a fost momentul decisiv al meciului, cu toate că şi după această ratare devenii au controlat jocul minute în şir. „Dacă marcam, alta era faţa jocului. Cu toate acestea, chiar pe dominarea noastră, am mai primit un gol în minutul 37, iar în ultimele secunde ale partidei scorul final a fost stabilit de 4-1 pentru gazde. Păcat, puteam obţine mai mult”, a precizat Marius Sîrbu.