Serena Williams, curcubeul de la Roland Garros

Serena Williams s-a calificat in turul doi de la Roland Garros, intr-un meci ce a fost intrerupt pret de cateva ore din cauza ploii. Dupa incetarea ploii, Serena Williams a stralucit, revenind mult mai montata in joc.

Meciul a fost intrerupt in primul set, la 6-5 pentru bulgaroaica Tsvetana Prionkova, iar dupa reluarea meciului Serena Williams s-a impus cu 6-7, 6-1, 6-1.

Castigatoare a Roland Garrosului din 2002, Serena Williams a inceput foarte slab partida, dupa numai 28 de minute scorul fiind 5-2 in favoarea bulgaroaicei.

Serena a dat unele semne de revenire, a redus diferenta la 5-4, dar Pironkova a facut din nou break si a condus cu 6-5, moment in care meciul s-a oprit pentru sase ore din cauza ploii.

La reluarea meciului, Serena a venit mult mai hotarata si, desi a pierdut primul set, al doilea l-a castigat cu 6-1, in numai 30 de minute. Bulgaroiaca a cazut psihic si setul decisiv l-a pierdut cu acelasi scor. In turul secund, Serena Williams o va intalni pe castigatoarea partidei Virgine Razzano – Milagros Sequera.

“Conditiile meteo au fost dificile.

Ploaia te poate incetini. Sunt o luptatoare si niciodata nu am pierdut in primul tur la un turneu de Grand Slam si nu am vrut ca acest lucru sa se schimbe”, a declarat Williams la sfarsitul meciului.

“Am avut sentimentul ca daca voi pierde, 99.9% ea va pierde in turul urmator, iar asta m-a ambitionat sa lupt. Nu puteam pierde duminica!”, a adaugat Williams.