Seria victoriilor, întreruptă la Otopeni

OTOPENI – Visul baschetbaliştilor orădeni de a repeta seria de şase victorii consecutive, înregistrată în turul campionatului trecut, a fost spulberat în deplasarea de la Otopeni.

Elevii antrenorilor Kósa Zoltán şi Veres Attila şi-au dorit mult un succes, pentru a confirma revirimentul din retur pe terenul unei echipe cu pretenţii, dar CS Otopeni s-a impus cu 84-77 (26-22, 26-17, 14-16, 18-22).
Orădenii au început bine partida şi au condus cu 14-2 (!) după primele minute. Gazdele şi-au revenit însă rapid, impulsionate de numeroase aruncări reuşite de trei puncte, şi au trecut la conducerea ostilităţilor. CS Otopeni a câştigat primul sfert cu 26-22, profitând de randamentul mai slab al unor jucători orădeni. Kósa Zoltán a făcut mai multe schimbări, dar gazdele şi-au adjudecat şi al doilea sfert, intrând la pauză cu un avantaj de 13 puncte, scor 52-39.

Oaspeţii au încercat să întoarcă soarta meciului după pauză, antrenorii orădeni căutând formula ideală de echipă. CSM Leonardo a redus din scor în al treilea sfert, scorul înaintea ultimei reprize fiind 66-55. În sfertul al patrulea, orădenii au jucat în formula Morris, Mandache, Rahier, Djordjic, Bilbija. Oaspeţii au câştigat ultimul sfert, dar handicapul nu a mai putut fi recuperat.
Antrenorii Kósa şi Veres au folosit echipa: Rahier 15 puncte marcate, Morris 14, Djordjic 21, Apostol 7, Mandache 4, Bilbija 10, Maric 3, Viciu 3, Nicoară, Lázár. Kiss si Szijártó n-au evoluat deloc. Etapa viitoare, CSM Leonardo va juca pe teren propriu cu BCM Mureşul Târgu Mureş.