Sevilla a castigat Supercupa Spaniei

SPANIA – Detinatoarea Cupei Regelui Spaniei, FC Sevilla, a castigat Supercupa in fata campioanei Real Madrid, dupa o victurie cu 5-3 pe Santiago Bernabeu si dupa un 6-3 la general.

Daca in prima mansa disputat pe terenul Sevilliei meciul a fost unul extrem de echilibrat si s-a terminat cu victoria gazdelor cu 1-0, gratie unui gol reusit de Luis Fabiano din penalty, cele doua echipe au lasat garda jos in returul de pe Santiago Bernabeu si au oferit un adevarat regal fotbalistic.

Meciul a inceput cum nu se putea mai prost pentru galactici, deoarece Renato a deschis scorul in minutul 17, cu un sut din sase metri. Insa noua achizitie, Drenthe, a readus sperantele in randul madrilenilor cu un eurogol de la 30 de metri, la primul sau meci pentru Real.

Insa acelasi Renato a spulberat sperantele madrilenilor in minutul 29, cu o lovitura de cap, pentru ca Freddy Kanoute sa duca scorul a 3-1 dupa un penalty obtinut in urma unui hent facut de jucatorul de 30 de milioane de euro adus de la Porto, Pepe. Cu un minut inainte de pauza, campionul mondial, Fabio Cannavaro, a inscris cu o lovitura de cap, iar la pauza s-a intrat cu avantaj minim in favoarea andaluzilor.

Cu zece minute inainte de final, Real a reusit egalarea, dupa o lovitura libera si “un cap” pe spatele al luI Sergio Ramos, insa Sevilla nu a ramas datoare si a egalat peste trei minute, prin Kanoute, dupa o pasa venita de pe partea dreapta de la Daniel Alves. Freddy Kanoute a reusit dubla cu trei minute inainte de final, dupa o faza la care apararea Realului a fost facuta sah-mat din trei pase.

Cu Bernd Schuster pe banca, Real Madrid se afla la al doilea meci oficial consecutiv fara victorie, dar nici in meciurile de pregatire campioana Spaniei nu a stralucit. De cealalta parte, Sevilla se afla la al cincilea trofeu castigat in numai 15 luni, iar peste doua saptamani are sansa sa castige si Supercupa Europei, in fata lui AC Milan.