Sevilla este noul lider în Spania

SPANIA – Sevilla este noul lider în Primera, după victoria cu 3-1 din meciul cu Recreativo Huelva la care Laurenţiu Roşu a jucat din minutul 70. Într-un alt meci din campionatul Spaniei, Atletico Madrid a învins cu 1-0 pe Getafe şi a urcat pe locul patru în clasament.

Sevilla a deschis scorul în minutul 10 al meciului cu Huelva dintr-un penalty acordat greşit de centralul întâlnirii. Luis Fabioano a transformat prefect de la punctul cu var iar alb verzii conduceau cu 1-0.

Huelva a egalat în minutul 19 prin Jesus Vazquez dar victoria avea să le aparţină oaspeţilor care au revenit la conducere cu 10 minute înainte de pauză prin golul lui Kanoute, aflat la golul cu numărul 12 în campionat.

Jesus Navas a stabilit scorul final 3-1 pentru Sevilla în urma unei pase a lui Alves iar deţinătoarea Cupei UEFA a trecut în fruntea ierarhiei din Primera. La Madrid, Atletico a câştigat şi ea în compania lui Getafe, prin golul lui Maniche într-un meci cu puţine faze de poartă.

Meciul s-a încheiat cu nervi de ambele părţi, Mista de la oaspeţi şi românul Cosmin Contra, titular la Getafe fiind implicaţi într-o dispută la colţul terenului.