Sevilla in degringoladă

SPANIA – Liderul la zi din Primera, FC Sevilla, joaca din ce in ce mai slab, contabilizand duminica a doua infrangere consecutiva si prima pe teren propriu in acest sezon. Viitoarea adversara a Stelei din Cupa UEFA a cedat cu 1-2 in fata celor de la Real Mallorca, o echipa ce se zbate in subsolul clasamentului.

In urma acestei infrangeri, echipa lui Juande Ramos rateaza sansa de a se distanta la cinci puncte de Barcelona in fruntea clasamentului.

Kanoute a deschis scorul din penalty in minutul 21, dupa un fault comis de portarul Moya asupra lui Navas.Oaspetii au revenit pe tabela la trei minute de la reluare prin portughezul Nunes, pentru ca argentinianul Maxi Lopez, imprumutat de la Barcelona, sa inscrie golul victoriei in minutul 62.

Cu aceasta victorie, Mallorca sa indeparteaza pentru moment de zona fierbinte a retrogradarii, ajungand pe locul 15 cu 20 de puncte, la patru lungimi de primul loc ce duce in Segunda.

Contra titular la Getafe

Cosmin Contra a evoluat 67 de minute in victoria, 3-1, obtinuta de Getafe pe terenul “lanternei” Gimnastic Tarragona. Dorado a deschis scorul in minutul 13, reluand in poarta centrarea lui Cotelo, pentru ca golgeterul Guiza sa ridice scorul la 2-0 cu doua minute inainte de pauza. Pentru gazde a punctat Llera (62), dupa care Casquero a inchis tabela in minutul 75.

Celta lui Tamas invinsa acasa

Cu Gabriel Tamas 90 de minute pe teren, Celta Vigo a cedat acasa, 1-3, in fata lui Atletico Madrid. Fernando Torres a punctat de doua ori in prima parte, in minutele 12 si 20, pentru ca Aguero sa incheie conturile in minutul 52. Gazdele au reusit golul de onoare prin Nene (69).

Rosu doar rezerva

Al treilea roman din Primera, Laurentiu Rosu, a fost doar rezerva in egalul, 1-1, scos de echipa sa Recrativo acasa cu Deportivo. Uche a deschis scorul pentru gazde cu un sut din opt metri (10), galicienii egaland noua minute mai tarziu printr-o executie frumoasa din afara careului a lui Arizmendi.