Sevilla, la a doua finala consecutiva

SPANIA – Sevilla s-a calificat in cea de a doua finala consecutiva, dupa ce a eliminat Osasuna cu scorul general 1-2. Andaluzii au castigat returul cu 2-0, dupa ce Osasuna se impusese in primul tur cu 1-0.

Sevilla a dominat prima parte, dar fara sa preseze prea mult. Jose Luis Marti si Kanoute si-au incercat norocul, insa au sutat mult peste poarta lui Ricardo.

Juan Fran si-a pierdut capul in minutul 21, cand dupa ce a patruns in careul Sevilliei, a incercat prea multe driblinguri si a fost deposedat cu usurinta.

Juande Ramos, antrenorul Sevilliei, a primit o lovitura in minutul 26 si a fost nevoit sa-l schimbe pe Adriano, accidentat, cu portughezul Duda.

Odata cu trecerea timpului presiunea Sevilliei la poarta lui Ricardo crestea. Duda a centrat de pe partea stanga in minutul 30, dar Kanoute a fost blocat in ultimul moment sa introduca balonul in poarta, de la numai doi metri.

Golul Sevilliei a venit in minutul 36, autorul fiind Luis Fabiano. Acesta a fost lansat in adancime de Dani Alves, a trecut de trei adversari si l-a invins pe Ricardo cu un sut de la 8 metri.

Sevilla isi putea dubla avantajul pe tabela de marcaj cu doua minute inainte de pauza, la o grava eroare in defensiva Osasunei. Oaspetii au avut insa noroc, Kanoute reluand extrem de slab cu capul, din numai doi metri.

Repriza a doua a inceput cu un ritm nebun. Renato a fost aproape de un eurogol inca din primul minut al partii secunde, dar a sutat putin pe langa vinclu. La cealalta poarta, dupa un contraatac, Juan Fran a fost blocat, mingea a juns la Pierre Webo, dar acesta a sutat milimetric de vinclu.

Pe contraatac, Dani Alves i-a centrat excelent lui Renato, acesta a pus latul si din 8 metri a majorat diferenta pe tabela de marcaj.

Osasuna nu s-a dat batuta si a fost aproape de a marca in minutul 57, dar norocul nu a fost de partea lor si mingea a lovit bara laterala a portii lui Palop. Ca si la golul precedent, Sevilla a plecat pe contraatac, dar Luis Fabiano a reluat putin pe langa poarta din plonjon.

Jose Angel Ziganda l-a introdus in minutul 62 pe Valdo Lopez in locul lui Punal, iar acesta, la prima atingere, a sutat puternic din vole si Palop a respins cu greu in corner.

Dupa marcarea golului, Sevilla s-a multumit sa se apere exact si sa faca un pressing avansat, asteptand greseala adversarului pentru a merge pe contraatac, principalul artizan fiind portughezul Duda.

Meciul s-a terminat cu victoria andaluzilor, scor 2-0, si Sevilla va intalni in finala de pe 16 mai, din Glasgow, Scotia, pe Espanyol Barcelona, o alta formatie iberica.

Sevilla: 1-Andres Palop, 18-Jose Luis Marti, 2-Javi Navarro, 14-Julien Escude, 16-Antonio Puerta; 4-Daniel Alves, 8-Christian Poulsen, 6-Adriano Correia, 11-Renato; 10-Luis Fabiano, 12-Frederic Kanoute.
Antrenor: Jose Angel Ziganda

Osasuna: 13-Ricardo; 19-Enrique Corrales, 7-Cesar Cruchaga, 5-Carlos Cuellar, 2-Jose Izquierdo; 24-Javad Nekounam, 16-David Lopez, 6-Raul Garcia, 10-Patxi Punal, 12-Juanfran; 15-Pierre Webo.
Antrenor: Juande Ramos