Sevilla ramane in lupta pentru titlu

SPANIA – Detinatoarea Cupei UEFA si a Supercupei Europei, FC Sevilla, spera in continuare sa castige si titlul de campioana a Spaniei iar cu doua etape inainte de final echipa lui Juande Ramos este la doua puncte de lidera Real Madrid.

In antepenultima etapa din Primera Division, Sevilla s-a impus cu 3-1 in meciul cu Real Zaragoza dar victoria a fost obtinuta pe final de meci cu mari emotii.

Brazilianul Luis Fabiano a deschis scorul in minutul 27 insa argentinianul Andres D’Alessandro a egalat in minutul 74 si Sevilla nu parea sa aibe resursele pentru a elimina o adversara dificila din drumul spre sefia clasamentului.

Totusi, trei faze importante din ultimele 10 minute au fost in favoarea gazdelor astfel ca Sevilla s-a impus cu 3-1 dupa reusitele lui Kerzhakov in minutul 83 si Kanoute in minutul 94, reusite intre care s-a intercalat eliminarea lui Carlos Diogo pentru doua cartonase galbene de la oaspeti.

Cu Gabriel Tamas integralist, cu un cartonas galben la activ si cu o evolutie buna, Celta Vigo a invins cu 2-1 pe Real Betis Sevilla printr-un penalty transformat de Fernando Baiano in al saselea minut de prelungiri.

Fara Laurentiu Rosu in lot, Recreativo Huelva a pierdut puncte importante pe teren propriu in lupta pentru Cupa UEFA, 0-1 cu Espanyol Barcelona, gol Raul Tamudo pe final.

In celelalte meciuri, Athletic Bilbao a invins cu 1-0 pe Mallorca, Osasuna a invins cu 2-0 pe Real Sociedad, Levante s-a impus cu 3-2 la Racing Santander iar Atletico Madrid s-a impus cu 2-0 la Gimnastic.

Cu doua etape inainte de finalul campionatului, Real Madrid si FC Barcelona sunt la egalitate de puncte, 72, iar FC Sevilla inca mai spera in pasi gresiti ai primelor doua clasate fiind la numai doua puncte de acestea.

Valencia va fi a patra echipa care merge in Liga Campionilor, participantele in Cupa UEFA se vor alege intre Real Zaragoza, Atletico Madrid, Villarreal si Getafe in timp ce Gimnastic este retrogradata iar celelalte doua retrogradate vor fi alese dintre Celta Vigo, Real Sociedad, Bilbao si Betis, cu sanse mari pentru primele doua echipe.