Silaghi a marcat nouă goluri

3Comentarii
BEIUS – În Campionatul Judeţean de fotbal s-a înregistrat un scor de maidan în meciul CF Bihorul Beiuş II – Unirea Livada 16-1 (4-0). Atacantul a reuşit performanţa în doar 42 de minute ale unui meci din Campionatul Judeţean.

Fapt mai rar întâlnit, în repriza a doua, nouă dintre golurile gazdelor au fost marcate de atacantul Vlad Silaghi (22 ani), stabilind un record pentru Campionatul Judeţean. Fostul atacant al echipei CF Liberty Salonta a punctat în minutele 50, 76, 77, 78, 79, 80, 84, 87 şi 90+2. „Nu am ţinut în mod special să stabilesc un record, drept dovadă că în prima repriză am dat trei pase de gol.

Ce era să fac, să nu marchez dacă am avut ocazia? Nu a fost greu, pentru că oaspeţii nu mai puteau alerga. Pierdeau mingea după ce începeau de la centru şi eu marcam. Am dat opt goluri cu piciorul drept şi unul cu capul. A fost un meci ca de antrenament, pentru mine contează mai mult golurile din Liga a III-a”, a explicat fotbalistul, care în acest sezon a marcat trei goluri şi în Liga a III-a.

Rudy Kovacs, antrenorul primei echipe a clubului din Beiuş, care activează în eşalonul trei, nu a fost prea impresionat de recordul elevului său, împrumutat pentru acest joc la echipa-satelit. „Este o chestie inedită, dar pe mine m-ar impresiona dacă Vlad ar marca nouă goluri într-un sezon de Liga a III-a. În ultimul sfert de oră al meciului, oaspeţii nu au alergat mai deloc. Începeau de la mijloc, pierdeau mingea şi Vlad înscria gol după gol”, povesteşte Kovacs.