Silaghi vrea întăriri în atac

Nyiregyhaza – Antrenorul Gheorghe Silaghi a început al treilea amical susţinut de FC Bihor în această vară cu o formulă aproape de cea standard, cu excepţia fotbaliştilor accidentaţi, dar a pierdut, 0-1 (0-0) la Spartacus Nyiregyhaza.

În ciuda acestui fapt, evoluţia roş-albaştrilor a fost destul de modestă în prima repriză, echipa gazdă ratând trei ocazii clare de a marca prin Belenyesi, la una dintre faze vârful şutând în bara transversală a porţii lui Lipitor. Nemulţumit de jocul din prima repriză, principalul orădenilor a răbufnit la finalul partidei împotriva unora dintre senatorii de drept, fără să dea nume însă. „M-a nemulţumit foarte mult evoluţia unora dintre fotbaliştii consacraţi, care ar trebui să îşi schimbe atitudinea şi să aibă o mentalitate în joc. Încă nu vreau să dau nume, dar dacă voi constata că nu îşi vor schimba atitudinea, am să le dau şi numele”, a ameninţat Gheorghe Silaghi.

Stranierii vor pleca

În repriza a doua, la FCB au apărut fotbaliştii aflaţi în probe, care nu au confirmat nici de această dată, principalul roş-albaştrilor hotărând să renunţe la aceştia. Puţine şanse de a rămâne le are şi Cristian Ploscar, în vreme ce târgoviştenii Niţă şi Matei vor rămâne în continuare sub observaţie, ei fiind în urmă cu pregătirea fizică. În mitanul secund, Silaghi a mizat şi pe juniori, jocul bihorenilor înviorându-se după pauză, iar Teşan a fost aproape de a marca, după ce portarul gazdelor s-a împiedicat la o lovitură liberă executată de mijlocaşul bihorenilor, însă balonul s-a scurs pe lângă poartă. Nyiregyhaza a continuat să fie periculoasă şi după ce Paul a scos un şut din 16 metri al gazdelor, portarul bihorean a scăpat în plasă lovitura de cap a lui Goia, care în urma acestei reuşite i-a convins pe oficialii maghiari, cu care a semnat un contract pe trei ani. Tehnicianul FC Bihor a ţinut să îi remarce pe o parte din juniorii introduşi în partea secundă. „M-a mulţumit jocul unor copii, mi-a plăcut evoluţia lui Novak, dar nici Răzvan Ardelean nu a fost o deziluzie. Aş vrea să îl remarc şi pe Paul, care în ciuda greşelii de la gol a avut două intervenţii bune”, a afirmat Silaghi.

Un atacant masiv

Tehnicianul nu este îngrijorat de eşecul suferit în Ungaria, dar a cerut întăriri mai ales pentru compartimentul ofensiv. „A fost un joc tipic de pregătire, cu bune şi cu rele, în care s-a resimţit o anumită stare de oboseală la unii jucători. Ne-ar mai trebui unul sau doi atacanţi. Nu avem acel atacant de careu masiv, bătăios, pe care să jucăm sau pentru care să jucăm. Am mai avea nevoie de un fundaş central, un mijlocaş, poate şi de un portar, deoarece nu putem rămâne în doi portari, neştiind cum va evolua recuperarea lui Fildan”, a declarat Silaghi.