Simona Halep s-a calificat în finala Australian Open după un meci extraordinar

De Costel Demian
Numărul 1 mondial, Simona Halep s-a calificat, în premieră, în finala Australian Open de la Melbourne.

Halep a trecut de Kerber după o partidă extrem de disputată, încheiată după aproape două ore și jumătate, cu scorul de 6-3, 4-6, 9-7.

Simona a fost prima care a avut șansa să câștige partida, însă a risipit două mingi de meci, la 5-3 în setul decisiv. Angelique a revenit și a câștigat următoarele trei game-uri și a avut și ea două mingi de meci pe care nu le-a fructificat.

Ambele jucătoare erau neînvinse, în 2018, înaintea semifinalei de la Melbourne. Simona Halep este prima jucătoare de tenis din România care se califică în finala Australian Open.

În finala turneului de la Melbourne, Simona Halep va juca cu Caroline Wozniacki. Jucătoarea daneză s-a calificat în finală după ce în sferturi a trecut de E. Mertens, în două seturi, 6-3, 7-6.