Sochaux, calificare cu emotii in finala Cupei Frantei

Sochaux a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de amatorii de la Montceau, in semifinalele Cupei Frantei. Ocupantii locului 4 din Ligue 1 au castigat cu 2-0 dupa prelungiri si miercuri isi vor afla adversara, dintre Marseille si Nantes.

Intr-o atmosfera superba, pe Stade Jean-Laville din Gueugnon, Sochaux, locul patru in Ligue 1, a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de amatorii de la Montceau.

Dupa o prima repriza cu cate o ocazie importanta de fiecare parte, a urmat un inceput de parte secunda foarte alert, dar pe masura ce timpul trecea, ambele echipe au devenit din ce in ce mai atente in defensiva pentru a nu primi gol.

Grax a marcat in minutul 95 primul gol a lui Sochaux, cu un sut din preajma punctului cu var, care l-a prins pe picior gresit pe portarul celor de la Montceau, Cretin. Jerome Leroy a marcat pentru Sochaux in minutul 112 si a irosit astfel sperantele celor de la Montceau.

Montceau, care a mai eliminat Lens si Bordeaux in aceasta editie a Cupei Frantei, a irosit sansa de a egala performanta reusita de amatorii de la Calais in anul 2000, cei care au fost ultima echipa de amatori calificata in finala Cupei Frantei.

In cealalta partida din semifinalele Cupei Frantei, Olympique Marseille si Nantes se vor intalni miercuri pe Stade Velodrome din Marseille.