5. ianuarie 2010 08:33; Reactualizat la: 5.01.2010 08:33


Google lansează pe piaţă telefonul mobil Nexus One

Google lansează pe piaţă telefonul mobil Nexus One
Google se extinde pe piaţa telefoniei mobile de ultimă generaţie. Compania care deţine celebrul motor de căutare online lansează, astăzi, primul său telefon mobil, numit Nexus One.

 (1 comentariu)

Telefonul, conceput de compania taiwaneză High Tech Computer, constituie un pas înainte în domeniu.

Google intenţionează să vândă produsul direct consumatorilor, care nu vor mai fi nevoiţi să se aboneze exclusiv la un anumit serviciu de telefonie mobilă.

Nexus One va costa 530 de dolari. Potrivit specialiştilor, smartphone-ul are viteză de procesare foarte mare şi cameră foto performantă. Nexus One este dotat cu touchscreen de mare rezoluţie, este mai subţire decât iPhone şi cântăreşte 130 de grame. Pentru cei care nu doresc touchscreen, va exista opţiunea voce-text.

După cum era de aşteptat, Google Nexus One este echipat cu sistem de operare Android, versiunea 2.1. Are un ecran cu diagonală de 3.7 inci si procesor la 1 GHz, conform informaţiilor apărute pe mai multe site-uri de profil (endgadget, gizmodo, pcworld.com, gsmarena.com ).

Potrivit informaţiilor disponibile în momentul de faţă, smartphone-ul se va vinde la T-Mobile la preţ de 180 de dolari, cu abonament de 80$/lună. Se va putea achiziţiona la “liber” pentru suma de 530 de dolari.

De asemenea, Nexus funcţionează în reţea HSDPA, are si cameră foto (5MP), memorie internă 4GB (plus card microSD), platformă GPS. Asigură si conectivitate Wi-Fi, cântăreşte 130 de grame si este produs de HTC.


Recomanda articolul

Parerea ta Filtreaza comentariile  | 
Filtru comentarii Inchide optiunile  X



Ultimele stiri din categoria Multimedia
Ziua in care poti canta la… Google
Google are clape, suna ca un sintetizator electronic, poti canta pe pagina popularului motor de cautare, ba mai mult - [...] mai multe »
Facebook se dezumfla pe bursa: cine e de vina?
Actiunile Facebook au scazut cu 8% in deschiderea sedintei bursiere de marti, iar capitalizarea companiei care opereaza [...] mai multe »
Afacere de miliarde: Google a preluat Motorola Mobility
Google a finalizat preluarea companiei Motorola Mobility pentru 12,5 miliarde de dolari, cea mai mare achizitie de pana [...] mai multe »
Scad tarifele la convorbirile si transferul de date in roaming
Parlamentul European reunit intr-o minisesiune plenara la Bruxelles, a adoptat raportul "Roaming 3", care prevede o [...] mai multe »
Noul Galaxy S III de la Samsung are propriul sistem Siri
Dupa saptamani de speculatii, Samsung a lansat in sfarsit Galaxy S III in cadrul unui eveniment organizat vineri la [...] mai multe »
Cum te poate ajuta Facebook sa obtii un job
Desi pentru multi utilizatori Facebook nu este decat un mijloc rapid prin care posta fotografii si afla datele zilelor [...] mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare

Facebook-user?

You can use your Facebook account to log in:

Login with Facebook



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou

Anmelden oder Registrieren
um Profile zu verknüpfen

{username} registrieren Sie sich jetzt neu auf VOL, um Ihr Facebook-Profil mit einem neuen Benutzer zu verknüpfen ODER klicken Sie auf Anmelden wenn Sie bereits einen VOL-Benutzer haben.


muss eine gültige E-Mail-Adresse sein


Bitte max. 32 Zeichen verwenden


Mindestens 6 Zeichen





Sie haben bereits einen VOL-Benutzer? Anmelden

Bestehendes VOL-Profil verknüpfen

melden Sie sich mit Ihrem VOL-Benutzer an ODER klicken Sie auf Neu Registrieren .


Passwort vergessen

Sie haben noch keinen VOL-Benutzer? Neuen Benutzer registrieren