Spectacol pe Old Trafford

ANGLIA – Sapte goluri s-au inscris marti seara in meciul disputat cu ocazia implinirii a 50 de ani de la primul meci al echipei gazda, Manchester United, in cupele europene. Nume mari ale fotbalului mondial au fost prezente pe teren si au oferit un spectacol deplin.

Cei 74,343 de spectatori au avut ce vedea pe Old Trafford, chiar daca la Manchester au lipsit cativa jucatori de baza, printre care si Edwin van der Sar, viitorul adversar al Romaniei, din meciul cu Olanda.

In minutul 6 al partidei, Rooney a scapat singur cu Canizares, si a inscris primul gol al partidei cu un sut bine plasat. Trei minute mai tarziu, Giggs a umilit doi adversari, si dupa ce i-a intors in careu ca in curtea scolii, a centrat perfect pana la Wesley Brown, care a majorat diferenta pentru gazde.

Malouda a sutat puternic de la 25 de metri, si a redus diferenta de pe tabela de marcaj. In minutul 35, Cristiano Ronaldo a executat impecabil o lovitura libera de la 30 de metri, iar mingea s-a dus  direct in vinclul portii lui Canizares. Scorul n-a ramas pentru mult timp asa, iar dupa un contraatac scoala, Ronaldo i-a pasat lui Park, iar acesta i-a oferit o centrare pe tava lui Rooney, care a dus scorul la 4-1.

Diouf, intrat la pauza, a inscris cel de-al doilea gol al oaspetilor, in minutul 52, si tot el realizeaza dubla dupa ce a inscris in minutul 83 din penalty. Selectionata lumii a mai avut un penalty in minutul 38, dar Ibrahimovic a ratat dupa ce a trimis in bara transversala.

Au evoluat:

Manchester United: Kuszcak (Heaton 46’) – G. Neville (O’Shea 46’), W. Brown, Heinze, Richardson – Cr. Ronaldo (Eagles 46’), Scholes, Giggs (Carrick 46’), Park Ji Sung – A. Smith (Dong 72’), Rooney (A. Cole 46’).
Antrenor: Sir Alex Ferguson.

Europa XI: Canizares (Coupet 46’) – Zambrotta (Ivan Campo 64’), Ayala (D. Stefanovic 46’), Materazzi (Christanval 46’), Abidal (Carragher 46’) – Mancini (Kallstrom 46’), Pirlo (Gerrard 46’), Gattuso (Giannakopoulos 46’), Malouda (Zenden 46’) – Ibrahimovici (Diouf 46’), H. Larsson (Fowler 64’).
Antrenor: Marcello Lippi.