Sportiva anului 2006, contestată

Petroşani – Decizia Direcţiei pentru Sport a Judeţului de a o desemna pe gimnasta Aluissa Lăcusteanu drept cea mai bună sportivă hunedoreană a anului 2006 a fost contestată, vineri, de Gheorghe Şcurhan, antrenorul şahistei Daria Vişănescu.

Şcurhan consideră că „Micuţa Kasparova” care e legitimată la Comexim Lupeni a obţinut medalii mai preţioase decât gimnasta de la CSS Cetate Deva şi că ar fi meritat fie locul I, fie să fie la egalitate cu Lăcusteanu. „Daria are medalii mai valoroase şi cred că merita să câştige titlul de cea mai bună sportivă, însă Lăcusteanu a fost preferată numai pentru că gimnastica este sport olimpic”, a afirmat antrenorul Gheorghe Şcurhan.

Şah vs Gimnastică

La o comparaţie între palmaresul din 2006 al celor două „candidate”, Vişănescu stă mai bine la numărul de medalii pe plan internaţional, însă e de la sine înţeles că gimnastica, un sport olimpic, trebuia să „bată” şahul, sport nemotric care speră totuşi ca din 2008 să devină olimpic.

Astfel, Daria Vişănescu a obţinut o medalie de aur la şah practic şi una de argint la şah rapid la Campionatul European din Muntenegru în luna septembrie, o medalie de argint la Campionatul Mondial Şcolar din Grecia în aprilie, iar pe plan intern a luat două medalii de aur şi o medalie de bronz. Aceste performanţe i-au adus şahistei în vârstă de zece ani titlul de maestră FIDE din partea Federaţiei Internaţionale de Şah, fiind cea mai tânără şahistă română care deţine această titulatură.

La rândul său, gimnasta Aluissa Lăcusteanu a obţinut o medalie de aur la sol şi una de argint cu echipa României la Campionatele Europene de gimnastică de la Volos în concursul junioarelor, o medalie de aur, trei de argint şi una de bronz la Campionatele Naţionale la maestre.
Premierea celor mai buni 10 sportivi hunedoreni ai anului 2006 va avea loc în cadrul Galei Sportului hunedorean, care se va desfăşura în data de 31 ianuarie la Casa de Cultură din Deva.