Stancioiu aduce victoria Stelei

Steaua a avut nevoie de un penalty pentru a invinge pe Sportul in Regie si a ramas pe locul 1 in Divizia A. Portarul Stancioiu a reusit sa faca un fault evident, dand impresia ca nu a fost interesat de minge ci de “secerarea” lui Nicolita.

Misiunea Stelei a fost facuta mai usoara dupa ce golgeterul Diviziei A, Ionut Mazilu, a  parasit terenul in minutul 23, accidentat. Mazilu a suferit o ruptura musculara si va absenta de la turneul tricolorilor in SUA.

Repriza 1 s-a incheiat fara gol, insa scorul a fost deschis de Steaua la inceputul partii secunde. Nicolita, venit lansat din spate, a marcat cu o lovitura puternica de cap, pe langa Stancioiu.

Bucuria Stelei nu a durat mult. Dupa nici trei minute, o lovitura libera executata de Tibi Balan s-a oprit in plasa portii lui Carlos, aparent deviata usor de Nicolae Dica.

In minutul 54, Steaua a avut un gol anulat pentru o pozitie de off-side.

Dica a fost la un pas de 2-1 pentru Steaua. Plecat de la limita off-sideului, Dica l-a driblat pe Stancioiu, insa a sutat in ultimul aparator, situat in fata portii goale.

Golul decisiv a fost inscris de Radoi dintr-un penalty obtinut de Nicolita dupa un fault ciudat al portarului Stancioiu. ‘Studentul’ a sprintat special din poarta pana aproape de marginea careului pentru a intra ‘la rupere’, chiar sub ochii arbitrului.

Stancioiu a lasat impresia ca urmareste faultul si nicidecum respingerea balonului. 2-1 pentru Steaua, scor cu care elevii lui Olaroiu raman pe locul 1 si au prima sansa de a deveni campioni.