Start ratat pentru poloiştii români la CE

MALAGA – După ratarea calificării la Jocurile Olimpice, declinul poloului românesc continuă şi la Campionatul European din Spania. Echipa antrenată de Cornel Rusu a fost de nerecunoscut la prima partidă disputată la CE, care a debutat ieri la Malaga.

Deşi era considerată favorită în faţa reprezentativei Macedoniei, România nu a confirmat şi în bazin acest statut, pierzând cu 6-10. După un prim sfert câştigat cu 3-1 de ex-iugoslavi, al doilea sfert a fost mai echilibrat, încheindu-se la egalitate, 3-3, astfel că la pauza mare Macedonia conducea doar cu 6-4. Tricolorii au încercat să revină în repriza a doua, fără succes însă, Macedonia dovedindu-se a fi o nucă greu de spart pentru tricolori. Poloiştii macedonieni au câştigat şi sferturile trei şi patru cu 3-2 şi respectiv 1-0 şi totodată disputa cu 10-6.

Şanse compromise

Golurile echipei noastre au fost reuşite de Negrean, două goluri, Iosep, Dunca, Edi Andrei şi Ramiro Georgescu câte un gol. „Am încercat să ne surprindem adversarii pe contraatac dar nu am reuşit să marcăm. Am avut probleme cu Nebojsa Milic care a jucat excelent, reuşind să marcheze şase din cele zece goluri ale Macedoniei”, a declarat antrenorul României, Cornel Rusu. Rezultatul final a fost dezamăgitor şi pentru căpitanul tricolorilor, Cosmin Radu. „Ne-am aşteptat la mai mult de la acest meci, dar după primul sfert eram deja conduşi cu două goluri diferenţă. Este foarte dificil dacă trebuie să revii din urmă pe întreaga durată a meciului”, a spus Radu. După această înfrângere şansele tricolorilor de a prinde unul din primele trei locuri care asigură calificarea în sferturi au scăzut simţitor, având în vedere că din grupa B mai fac parte, Serbia, Italia, Germania şi Rusia. Astăzi, România întâlneşte Italia, iar mâine va da piept cu Serbia.