Stăruinţa a produs surpriza

14Comentarii
SANTION – Luceafărul Oradea nu îşi regăseşte cadenţa în jocurile de pe teren propriu în această primăvară. După ce a pierdut cu Vulturul Dobreşti (scor 0-1), duminică a fost rândul echipei Stăruinţa Săcueni să învingă echipa pregătită de Ovidiu Lazăr, scor 2-1 (2-0).

Gazdele au rămas în inferioritate din minutul 10, când atacantul Delian Cuc, al cărui transfer la Corvinul nu s-a mai concretizat, a fost eliminat pentru lovirea unui adversar cu cotul. Echipa din Săcueni a profitat de omul în plus şi Florin Neaţă (20 ani) a reuşit o „dublă” în minutele 15 şi 32. La începutul părţii a doua, Luceafărul a redus din diferenţă prin Andrei Grosu (’49) din penalty, dar destinaţia celor trei puncte a rămas neschimbată. „Am demonstrat că suntem pe un drum bun. Îmi prieşte aerul din Bihor”, a spus Petre Grosu.

Au evoluat echipele:

Luceafărul: Goia – S. Pocean, Hora, Jude, A. Grosu, Grecu (’46 Jurge), Podhora (’40 Gligor), C. Pop (’70 Tomuţiu), Ciuciu, Popuţa, Cuc. Antrenor: Ovidiu Lazăr
Stăruinţa: Dobre – Julişcă, Ştefan, Anei, Hettman, Săraz (’90+2 Csorba), Alex Pop, Bâră, Neaţă (’89 Nagy), Călugăru (’64 Coita), Stan. Antrenor: Petre Grosu.