Statistici dupa meciul cu Slovenia

Golul primit de tricolori in minutul 90+3 al partidei cu Slovenia este cel de-al cincilea pe care Romania il ia in minutele de prelungiri din meciurile disputate in ultimii patru ani.

Celelate goluri primite in prelungiri de nationala Romaniei in ultmii patru ani:

29.03.2003, Bucuresti, Romania – Danemarca 2-5 (Rommedahl 90+2) – prel. CE

10.09.2003, Copenhaga, Danemarca – Romania 2-2 (Laursen 90+4) – prel. CE

18.08.2004, Bucuresti, Romania – Finlanda 2-1 (Eremenko Jr 90+4 penalty) – prel CM

12.11.2005, Le Mans, Romania – Cote D’Ivoire 1-2 (B. Kone 90+1) – amical

02.06.2007, Celje, Slovenia – Romania 1-2 (Vrsic 90+3) – prel. CE

Meciul cu Slovenia a fost jocul cu nr 575 al echipei nationale a Romaniei. Palmaresul tricolorilor de pana acum: 575 256 144 175 971-761

Ultimul meci al nationalei in care autorii golurilor Romaniei erau doi jucatori care inscriau pentru prima oara sub tricolor a fost disputat in anul 2006:

28.02.2006, Nicosia, amical, Romania – Armenia 2-0 (Maftei 72, Cocis 86)

Intr-un meci oficial, acest lucru s-a intamplat ultima data in urma cu doi ani, in preliminariile Campionatului Mondial din Germania 2006:

08.06.2005, Constanta, Romania – Armenia 3-0 (Ov. Petre 29, Gigel Bucur 39, 78)

Daniel Niculae devine cel de-al 23-lea jucator roman eliminat in partidele nationalei tricolore. Cartonasul rosu primit de atacantul lui Auxerre este cel de-al 28-lea cartonas rosu primit de un jucator roman sub tricoul echipei nationale. Partida cu Slovenia a devenit cea de-a 26-a partida in care Romania are un jucator eliminat de pe teren.

Romania ramane neinvinsa in meciurile oficiale jucate in deplasare in ultimii doi ani:

08.10.2005, Helsinki, Finlanda – Romania 0-1

06.09.2006, Tirana, Albania – Romania 0-2

24.03.2007, Rotterdam, Olanda – Romania 0-0

02.06.2007, Celje, Slovenia – Romania 1-2

Echipa nationala a Romaniei a invins sambata seara, in deplasare, cu scorul de 2-1 nationala Sloveniei, prin golurile marcate de Tamas, in minutul 50, si Banel Nicolita in minutul 69. In urma celor 3 puncte obtinute, Romania este liderul Grupei G, cu 14 puncte, la fel ca Olanda, dar cu un golaveraj mai bun.