Steaua a ratat calificarea

30Comentarii
Dezamăgire şi vise spulberate pentru suporterii roş-albaştrilor. Steaua a pierdut cu 4-2 partida cu Middlesbrough şi a ratat incredibil participarea în finala unei Cupe europene, după o pauză de 17 ani.

Deşi în minutul 24 al meciului retur din semifinala cu Middlesbrough scorul general era de 3-0 în favoarea Stelei, roş-albaştri au ratat calificarea în finala Cupei UEFA, după ce englezii au repetat performanţa din partida cu Basel, când au înscris de patru ori. În mod ironic, golul calificării a fost înscris de acelaşi Maccarone, a cărui reuşită a dus Middlesbrough în semifinale.

Steaua a avut 20 de minute de vis în Infernul de pe Riverside. Campionii României au dat lovitura în minutul 16 prin Nicolae Dică, după ce şutul lui Petre Marin a fost respins în faţă de portarul Jones. Seara magică a Stelei a continuat opt minute mai târziu, când fundaşul-golgeter, Dorin Goian, l-a mai învins o dată pe Jones. Conduşi cu 2-0, englezii s-au năpustit spre poarta lui Carlos şi în minutul 34 italianul Maccarone a redus din diferenţă. La 2-1 pentru Steaua, englezii au ratat două mari ocazii de a înscrie prin Viduka, care a ratat singur cu portarul. O mare ocazie a irosit şi Andrew Taylor, un minut mai târziu. La ultima fază a primei reprize, Carlos a făcut minuni în poarta Stelei şi a respins cu genunchiul şutul australianului Viduka.

În partea a doua, meciul a început să semene din ce în ce mai mult cu partida Middlesbrough – Basel, în care englezii au reuşit să anuleze un avantaj de trei goluri şi în care au înscris golul calificării în ultimele minute ale partidei. Mai întâi, Viduka a adus egalarea în minutul 65, când a profitat de o ieşire greşită a lui Carlos şi a înscris cu capul, pentru ca în minutul 73, Riggott să ducă scorul la 3-2 pentru Middlesbrough.

Eroul englezilor avea să fie şi în această partidă tot Maccarone, italianul reuşind să înscrie în penultimul minut de joc, golul ce califică pe Middlesbrough în finala cupei UEFA, unde englezii vor întâlni învingătoarea din partida FC Sevilla – Schalke 04.