Steaua a remizat cu UTA şi acuză arbitrajul

127Comentarii
ORADEA – În faţa a 13.000 de spectatori campioana en-titre Steaua a suferit în meciul cu UTA, încheiat finalmente cu scorul de 0-0. Meciul a fost sărac în faze de poartă, lupta încrâncenată dându-se mai mult la centrul terenului. În schimb, au abundat fazele discutabile.  Steaua - UTA 0-0 25.02.2007 II Steaua - UTA 0-0 25.02.2007 III Steaua - UTA 0-0 25.02.2007 IV Steaua - UTA 0-0 25.02.2007 V video video video video video

Prima a apărut în minutul 16, când Goian a trimis mingea cu capul în bara transversală, mingea a revenit şi Thereau a trimis din şase metri, Tudor a reuşit să reţină balonul în zona linie porţii, iar steliştii au cerut gol, considerând că portarul arădean a scăpat mingea în poartă. Faza a trezit la viaţă publicul orădean, care a scandat de câteva ori „Steaua, Steaua!”, pe un stadion în care galeria echipei UTA a făcut legea. Repriza s-a încheiat cu două mari ocazii.

Prima a arădenilor: Goian a luftat şi Simion a rămas singur cu Cernea, dar a reluat incredibil pe lângă poartă (45+1). A urmat „capul” lui Thereau, dat Tudor a plonjat şi a prins balonul. Nici în partea a doua jocul elevilor lui Olăroiu nu a primit mai multă consistenţă. Mingile aruncate pe vârfuri şi lovoturile libere primite în zona careului rămânând fără efect pe tabela de marcaj.

Ba mai mult, în minutul 58 gazdele şi-au pierdut căpitanul, Rădoi văzând roşu, după ce a primit al doilea galben. Două minute mai zârziu, Becali cu întreaga lui suită de nepoţi şi membri de partid au părăsit stadionul. UTA a început să iasă mai mult la joc, iar Steaua a încercat să lovească pe contre. Badea a greşit de puţin ţinta (62), iar la cinci minute după ce a intrat pe teren Iacob a înscris, însă asistentul Sebastian Gheorghe avea fanionul ridicat şi Lucian Dan a anulat reuşita validând ofsaidul.

Ultima fază incriminată de stelişti s-a petrecut în al treilea minut de prelungire, când Goian a căzut în duel cu Mihuţ, ex-orădeanul şi-a pus mâinile în cap când a văzut că arbitrul se apropie de el, dar Lucian Dan i-a acordat galben lui Goian, pentru simulare. Scăpaţi fără gol, arădenii au sărbătorit punctul smuls Stelei împreună cu galeria şi apoi la vestiar, în timp ce bucureştenii şi-au fixat tirul spre brigada de arbitri.

„Despre acest meci nu sunt prea multe de spus. În măsură sunt arbitrii, ei sunt eroii principali ai acestei dispute. Au ţinut morţiş să iasă în faţă. La un moment dat arbitrul nu mai ştia ce fluieră. Nu ne-a dat două goluri, un penalty la Goian şi alte henţuri. S-au făcut prea multe greşeli împotriva Stelei. Cum să fim calmi în aceste condiţii, când venim aici şi unii îşi bat joc de munca noastră?

Ce pot să cred când 80% din decizii au fost împotriva Stelei? În plus, a fragmentat foarte mult jocul, cred că s-a jucat efectiv doar vreo 30 de minute”, a tunat Cosmin Olăroiu la adresa brigăzii de arbitri. Întrebat dacă îşi simte postul periclitat, Oli a răspuns: „Contează postul de antrenor în stiuaţia asta? Ce să facă antrenorul, să arbitreze?”

În schimb, arădeanul Marius Lăcătuş nu a dorit să vorbească de arbitri. „Dacă credeţi că eu am văzut de pe bancă mai bine decât arbitrul, vă înşelaţi”, a explicat Lăcătuş. Despre joc, „Fiara” a spus: „Este un rezultat bun pentru motalul noastru. A fost un meci încrâncenat, pe care ambele echipe îl puteau câştiga. Vreau să cred că acest rezultat obţinut în faţa campioanei să le dea mai multă încredere jucătorilor mei.

Teodor Biriş

Steaua – UTA 0-0

Stadion Municipal. Teren moale. Spectatori: 13.000

Steaua: Cernea – Stancu (’72 Cristocea), Goian, Ghionea (’68 Ov. Petre), G. Coman – Nicoliţă, Paraschiv, Rădoi, Boştină – V. Badea, Thereau (’80 V. Iacob). Antrenor: Cosmin Olăroiu

UTA: D. Tudor – Mihuţ, D. Chiriţă, Balint, Vasiljevic (’70 Bălan) – Hidişan, Cr. Todea, Varga (’5 Thiago), Paşcovici (’62 Stojanovic) – Simion, Edson. Antrenor: Marius Lăcătuş.

Cartonaşe galbene: G. Coman ’20, Rădoi ’45+2 şi ’58, Paraschiv ’86, Goian ’90+3, Cernea ’90+4 / Paşcovici ’36, D. Chiriţă ’45+2 şi ’87, Hidişan ’61, Thiago ’48, Vasiljevic ’70

Cartonaşe roşii: Rădoi ’58 / D. Chiriţă ’87

Arbitri: Lucian Dan (Aiud) – Nicolae Megheşan (Târnăveni), Sebastian Gheorghe (Suceava). Observatori LPF: Alexandru Boc (Bucureşti) şi Nicolae Grigorescu (Timişoara)