Steaua, echipa pacii. Egal cu Willem II Tilburg

Steaua Bucuresti a terminat la egalitate, miercuri seara, meciul cu Willem Tilburg, scor 1-1, in ultima partida amicala a formatiei antrenate de Gheorghe Hagi din cadrul cantonamentului de la Mierlo (Olanda). Dupa ce primele trei meciuri de pregatire din stagiul de la Mierlo s-au terminat la egalitate, ultimul meci, disputat miercuri, a fost tot o remiza.

Gica Hagi a introdus din nou o formula de start schimbata fata de partidele celelalte, introducandu-i in teren pe Vatca – Petre Marin, Baciu, Golanski, Nesu – Badoi, Lovin, Bostina, Gigel Coman – Gurita si Iacob.

Coordonaturul Stelei din aceasta partida, Gabriel Bostina, a fost aproape de a marca primul sau gol din aceste pregatiri in minutul 7, cand a executat bine o lovitura libera, insa portarul olandez a fost pe faza si a salvat.

Olandezii au lasat teama la o parte si au devenit din ce in ce mai ofensivi si, dupa ce in minutul 19 au lovit bara lui Vatca, in minutul 24 Newedal a deschis scorul cu o lovitura de cap in urma unei centrari venita de pe partea dreapta.

Hagi a devenit din ce in ce mai nelinistit, mai ales ca in minutul 38, noua achizitie a Stelei, Golanski, s-a accidentat si a fost menajat de “Rege”, acesta inlocuindu-l cu Eric Bicfalvi.

Cu cinci minute inainte de pauza, Gurita a fost aproape sa inscrie cu o lovitura de cap, insa la pauza Steaua a intrat cu handicap. Gica Hagi a mutat la pauza, aruncandu-i in lupta pe Dica, Neaga si Croitoru in locul lui Gurita, Iacob si Coman.

Steaua a jucat mai bine in repriza a doua, Bicfalvi ratand o mare ocazie de gol cu 20 de minute inainte de final. Olandezii au fost aproape sa isi dubleze diferenta de pe tabela de marcaj, insa Vatca a avut o interventie salutara cu 15 minute inainte de final.

Steaua a obtinut, totusi, un egal in compania olandezilor, Nesu inscriind cu zece minute inainte de final, dupa ce in prima faza Neaga trasese in portarul olandezilor. Acesta a fost ultimul meci pentru vicecampioana Romaniei din Olanda, urmand ca bucurestenii sa se intoarca in tara, pentru ca vineri sa joace amicalul cu Charleroi, pe Stadionul Ghencea.

Meciul cu formatia olandeza a consemnat debutul tanarului fundas Alexandru Iacob la Steaua.

Amicalul cu Willem Tilburg, la care au asistat aproximativ 1500 de spectatori, a fost ultima partida de verificare a Stelei din cadrul cantonamentului de la Mierlo.

Ros-albastrii revin in tara joi, iar vineri, de la ora 20:30, vor disputa meciul amical cu formatia belgiana Charleroi, cu prilejul prezentarii oficiale a lotului Stelei pentru viitorul sezon.