Steaua, eliminare anuntata

9Comentarii
Steaua a fost eliminata din sferturile de finala ale Cupei UEFA, la capatul unei meci darz, dar pierdut la Sevilla cu 1-0. Spaniolii merg in optimi cu scorul general de 3-0.

Chiar daca a jucat cu rezervele, FC Sevilla, detinatoarea  Cupei UEFA, s-a impus si pe teren propriu, scor 1-0, prin reusita rusului Kerjakov. Steaua a jucat in prima repriza mai bine ca la Bucuresti, dar rezervele andaluzilor nu s-au prea omorat cu firea.

Steaua a avut o mare ocazie de a deschide scorul, in minutul 20, atat singur cu portarul Palop, care a apărat şutul tras la colţul scurt.

Rădoi a salvat un gol ca si facut, respingand mingea de pe linia porţii, după o ieşire greşită a portarului Cernea.

Cernea s-a intrecut din nou in greseli, parca dorind sa arate ca nu merita locul de titular la Steaua. A sarit pe sub minge, a prind in doi timpi cand nu trebuia si asa mai departe.

Andrei Kerjakov a deschis scorul in minutul 45,  dupa o centrare a lui Daniel Alves, aceasta avand sa fie unica reusita a partidei.

In partea secunda, Nicolita ar fi avut o ocazie de gol, insa a preferat un sut de la 20 de metri cand putea patrunde in careu si suta dintr-o pozitie mai favorabila.

În prima manşă, FC Sevilla a învins la Bucureşti, cu scorul de 2-0, goluri marcate de Poulsen şi Kanoute.

Sevilla va întâlni în optimi (8 şi 15 martie) pe Şahtior Doneţk, care a eliminat pe AS Nancy.

> Francezul Cyril Thereau a acuzat o indigestie in seara dinaintea meciului si n-a putut fi folosit titular. El a fost substituit de Vasilica Cristocea, acesta indeplinind rolul pe care de obicei il juca Nicolae Dica. Aseara, Cosmin Olaroiu a inceput tot cu sistemul 4-3-3, falimentar la meciul-tur. Din pricina absentei lui Sorin Ghionea – suspendat -, Cosmin Olaroiu l-a retras pe Mirel Radoi pe postul de fundas central.

> Antrenorul Juande Ramos a folosit o formula de echipa cu multi jucatori de rezerva. Dupa ce a decis sa nu-i includa in lot pe Chevanton si Kanoute, tehnicia-nul spaniol i-a menajat si pe Luis Fabiano, Christian Poulsen, Jesus Navas si Renato, toti obisnuiti ai primului „11”.

> Ploaia care s-a abatut joi asupra capitalei Andaluziei le-a creat probleme ingrijitorilor stadionului. Acestia au incercat sa dea gauri in gazon, pe unde sa se scurga apa care baltea in multe zone, dar terenul a ramas imbibat.