Steaua în sferturile Cupei

Steaua s-a chinuit joi seara cu o divizionara secunda, Apulum Alba Iulia, calificandu-se cu greu in sferturile de finala ale Cupei Romaniei.

Steaua a dominat jocul, dar fostul portar ros-albastru, Rotaru, acum la Apulum, a limitat proportiile scorului in numeroase ocazii.

Olaroiu a inceput cu Dica in tribuna. Vedeta Stelei a fost menajata, pentru ca se afla intr-o stare avansata de oboseala din cauza seriei de partide consecutive, dar si de tensiune psihica avand in vedere starea precara de sanatata a tatalui sau.

Au revenit dupa accidentari Nesu, Saban si Cristocea. Primii doi au jucat titulari, ultimul a intrat in partea secunda a partidei.

Prima repriza nu a aratat mari ocazii de gol, iar Steaua a avut nevoie de un autogol pentru a deschide scorul. Un cap al lui Ghionea a fost deviat in plasa de Kelemen, desi mingea se ducea in afara terenului.

Apulum nu s-a speriat, iar Marincean l-a executat pe Cernea printr-un sut din careul mic, egaland. Cernea nu avea ce sa faca, greseala a fost a apararii Stelei care a lasat oameni liberi dupa corner. A fost primul sut pe poarta al lui Apulum si primul gol. Cernea a primit de la fanii Stelei (veniti in numar de peste 10.000) un banner cu dedicatie: “Cernea merita o sansa”.

Forum: Steaua – Apulum se joaca si pe forum

Repriza a doua a fost dominata de faulturi dure de ambele parti. Badea a parasit terenul pe targa si a fost inlocuit de Oprita, scapand numai cu o contuzie.

Cristocea, intrat in minutul 58, a facut diferenta si a trimis Steaua in sferturile Cupei. La prima atingere de balon, in minutul 60, Cristocea a executat perfect o lovitura libera si a dus scorul la 2-1.

In minutul 74, Nesu si-a adus aminte de gafele din Liga Campionilor si a fost la un pas sa trimita o pasa spre portar care era sa fie ajunsa de un atacant advers. Steaua a scapat cu bine. Cateva minute mai tarziu, alte emotii, Cernea a respins cu capul un balon din afara careului.

O victorie destul de grea a Stelei, pe fondul unui joc fara mari idei. Elevii lui Oli au fost impiedicati de o echipa a lui Apulum care a stat pe picioare si a jucat deseori la limita regulamentului.

Cosmin Olaroiu a declarat dupa meci ca “jucatorii reveniti in urma accidentarilor au evoluat bine, dar inca nu au pregatirea specifica. Badea are doar o contuzie usoara. Speram sa vina Cupa in Ghencea, au trecut sapte ani de la ultimul trofeu”.