Steaua, infrangere la Bistrita

Gloria Bistrita a invins sambata seara pe Steaua cu 1-0, fiind singura echipa din Divizia A care a reusit sa obtina in acest sezon sase puncte din cele doua manse cu echipa campioana.

Steaua a avut un gol valabil anulat si nu a putut egala, desi a atacat in valuri.

Gloria a inceput foarte bine meciul si a avut prima mare ocazie de gol. Gazdele au si inscris in minutul 13, un gol rapid care le-a dat aripi si a pus presiune pe Steaua.

Dupa ce a marcat, Sabau a preferat sa se apere supraaglomerat, mai ales in centru, acolo unde celor de la Steaua le convine sa construiasca.

Steaua nu a putut deschide jocul si a incercat golul egalarii aruncandu-se ca un tavalug in careu. Fara succes.

Dorin Goian (38) si Nicolae Dica (62) au trimis mingea in bara, irosind astfel cele mai mari situatii ale oaspetilor.

Stelistii au protestat vehement dupa un gol anulat lui Dica, sustinand ca ex-pitesteanul a fost in pozitie regulamentara. In minutul 70, Nicolita a cazut in careu, solicitand un penalty pentru ca a fost tinut de sort de Dan Matei.

In minutul 79, Victoras Iacob l-a lovit cu piciorul pe portarul Septimiu Albut, dupa care s-a declansat o bataie generala intre jucatori.

Iacob si Ghionea au fost eliminati pe final de meci, cu cartonas rosu.

Steaua nu a mai dat gol de trei meciuri. A pierdut cu Rapidul cu 2-0 , contra Pandurilor a fost salvata de un autogol, iar cu Gloria a pierdut cu 1-0.

Din mare favorita la titlu, Steaua a cazut pe locul doi. Mai are de jucat o restanta si va da piept si cu cu Sportul. Steaua poate rata Cupa UEFA, ceea ce se spunea si despre Dinamo.

Meciul s-a incheiat cu nervii Stelei. Jucatorii au devastat vestiarul, iar Iacob si Radoi s-au taiat sever la maini, fiind de urgenta internati la spital.