Steaua învinge Timişoara

TIMIŞOARA – Campioana s-a impus cu 3-1 la capatul unei partide disputate, francezul Thereau punctand pentru a opta reusita de cand a venit la Steaua, in timp ce Ovidiu Petre a spart gheata in tricoul Stelei cu un sut superb.

Poli a inceput curajos disputa cu Steaua din Ghencea, Olah punandu-l la incercare pe Cernea cu un sut din lovitura libera (7). In faza imediat urmatoare, Plesan a reluat cu capul pe langa poarta, acestea fiind cele mai periculoase actiuni ale Timisoarei in prima parte.

Steaua a impins treptat jocul spre poarta lui Popa si francezul Cyril Thereau a reusit deschiderea scorului (28) cu un sut din sase metri, coautor fiind Petre Marin.

In ultimul minut al primei reprize Steaua si-a majorat avantajul, Ovidiu Petre reusind un sut senzational de la limita careului mare, balonul ajungand exact in vinclul portii banatene.

Repriza secunda a inceput cu Steaua in atac, Nicolita neizbutind sa gaseasca drumul spre poarta lui Popa (53).

Poli a ratat ocazia reprizei prin Plesan, mijlocasul timisorean fiind blocat de Cernea la o faza de unu la unu cu portarul stelist (75).

Cu opt minute inainte de final, noul intrat Gigel Coman trage puternic din unghi, balonul trecand peste poarta.

La faza imediat urmatoare, Bucur combina cu Plesan, fostul golgeter din Regie invingandu-l pe Cernea cu un sut la coltul lung (83).

Sperantele timisorenilor s-au reaprins, oaspetii sperand sa plece cu un punct din Ghencea, insa Valentin Badea a inchis conturile partidei in al doilea minut de prelungire, in urma unei patrunderi frumoase, finalizata cu sut la coltul lung.

Steaua incepe bine returul de campionat, elevii lui Olaroiu transand primul derby al partii secunde a Ligii 1. Pentru Poli este a doua infrangere consecutiva, dupa cea de la Vaslui, “violetii” indepartandu-se din nou de podiumul clasamentului, dupa un nou joc cu Steaua.