Steaua, la un pas de locul secund

BUCUREŞTI – Steaua a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), formatia Otelul Galati, intr-un meci din etapa a XXIX-a a Ligii I, si s-a apropiat la doar un punct de ocupanta locului secund, CFR Cluj, care a obtinut doar o remiza in intalnirea cu FC Arges.

Golurile au fost inscrise de V. Badea ’40, V. Iacob ’50 si Ochirosii ’90+2.

Steaua se instaleaza in careul oaspetilor inca de la inceputul partidei. In minutul 3, Cristocea executa periculos o lovitura libera, dar Nogo respinge in corner.

In minutul 9, Badea suteaza la coltul lung, din interiorul careului mare, dar mingea se scurge pe langa poarta.

Acelasi Vali Badea rateaza o ocazie importanta, in minutul 15, cand din interiorul careului reia putin pe langa poarta.

Cinci minute mai tarziu, Badea mai rateaza o ocazie, aflat in unghi, atacantul centreaza in loc sa suteze, iar mingea se scurge prin fata portii.

Tot in minutul 20, pe contraatac, oaspetii rateaza o mare ocazie de gol prin Daniel Stan. Atacantul, aflat la noua metri de poarta, trage alaturi de buturi.

In minutul 38, bara pentru Steaua. Croitoru executa plasat si cu efect o lovitura libera, dar mingea sterge bara portii lui Vatca.

Un minut mai tarziu, Steaua are o noua mare ocazie cand, in urma unui corner, un fundas galatean scoate mingea de pe linia portii.

Steaua deschide scorul in minutul 40. O centrare in careu este deviata de Goian pana la Badea care, de la opt metri, reuseste sa suteze balonul in poarta.

In minutul 50, Steaua mareste diferenta. Iacob reia in poarta, de la sase metri, o centrare venita dintr-o lovitura libera.

In minutul 68, Otelul a fost foarte aproape sa reduca din diferenta. Portarul stelist Cernea comite o gafa uriasa si scapa mingea trimisa direct pe poarta de Tanase. Din fericire pentru Cernea, balonul a lovit bara.

Otelul continua sa preseze poarta Stelei. In minutul 78, Daniel Stan este gasit in careul advers cu o pasa lunga, dar atacantul oaspetilor reia total defectuos spre poarta.

In minutul 87, Ovidiu Petre preia pe putin pe langa poarta o centrare venita de la Paraschiv.

Din lotul Stelei pentru acest meci nu au facut parte fundasul Mihai Nesu, suspendat, si accidentatii Andrey, Radoi, Thereau, Ghionea si Dica.

In minutul 10 al intalnirii, arbitrul Cristian Balaj a alunecat pe iarba uda si a cazut la centrul terenului.

Fostul vicepresedinte al CA al FC Steaua, Teia Sponte, despre care Gigi Becali a spus ca l-a dat afara, a fost prezent in tribuna. “Nu stiu ce a zis Gigi Becali, dar eu stiu ce am semnat. Am fost la Adunarea Generala. Daca sunt aici inseamna ca nu am fost dat afara, ci mi-am depus eu demisia. Se vede cine a fost dat afara, nu e aici”, a spus Sponte.

Mijlocasul Otelului, Gabriel Paraschiv, a fost inlocuit la pauza din cauza unei accidentari.

Steaua nu mai castigase cu scorul de 3-0 un meci de pe teren propriu din 26 noioembrie 2006, cand s-a impus in fata formatiei Jiul Petrosani, in etapa a XVII-a a Ligii I.

Meciul Steaua – Otelul s-a disputat cu portile inchise, gruparea din Bulevardul Ghencea ispasind ultima etapa din cele doua pe care a fost obligata sa le organizeze fara spectatori pe teren propriu, ca urmare a incidentelor provocate de suporteri la derbiul cu Dinamo, din etapa a XXV-a a Ligii I.

Steaua: 12. Cernea – 16. Nicolita, 3. Goian, 17. E. Baciu, 18. P. Marin – 26. Croitoru (11. Bostina ’88), 20. Lovin, 22. S. Paraschiv, 14. Cristocea (30. Ochirosii ’62) – 9. V. Badea (8. Ov. Petre ’79), 19. V. Iacob. Antrenor: Cosmin Olaroiu.

Otelul: 82. Vatca – 11. Gado, 18. Sg. Costin (14. V. Tanase ’64), 3. Nogo, 16. Sarghi – 28. Szekely, 29. Giurgiu, 10. G. Paraschiv (7. Cr. Craciun ’46), 19. D. Stan – 8. Labukas (17. Boghiu ’64), 27. E. Jula. Antrenor: Petre Grigoras.

Cartonase galbene: Goian ’66 / V. Tanase ’74.

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Cristian Balaj, ajutat la cele doua linii de asistentii Zoltan Szekely si Traian Marchis. Rezerva a fost Zoltan Erdei.

Observatorii intalnirii au fost Iosif Urs si Marcel Lica.