Steaua lider, fotbal sedat

Steaua a castigat meciul cu Jiul Petrosani (1-0), trimitand in 90 de minute numai 2 suturi, dintre care unul a fost gol. Repriza a doua a fost o demonstratie de antifotbal, 45 de minute in care nu s-a trimis nici un sut pe poarta.

Partida de pe Stadionul National s-a jucat fara spectatori.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Cristocea, o lovitura de cap dupa o centrare a lui Banel Nicolita.

Atat se poate spune despre acest meci…

Steaua are 5 puncte avans in fata Rapidului, in urma victoriei cu Jiul.

Oaspetii n-au dat niciun moment senzatia ca vor sa-i deranjeze pe stelisti, iar campionii n-au “insistat” sa le strice golaverajul. Arbitrul Lajos n-a aratat niciun avertisment.

Chiar daca suporterii n-au avut acces pe stadion, ei au lasat un mesaj pe gardul de la tribuna a doua: “O stea pleaca din galaxie. Multumim, George Ogararu”. Fundasul dreapta care din vara va imbraca tricoul olandezilor de la Ajax Amsterdam a jucat toate cele 90 de minute.

Mirel Radoi a fost schimbat la pauza, pentru a nu risca o eventuala accidentare care sa-l faca indisponibil pentru ultima partida, programata miercuri, in deplasare, cu FC Vaslui.

Furtuna care s-a abatut aseara asupra Bucurestiului a creat probleme si pe “National”. In minutul 43, la fiecare dintre cei patru stalpi s-au stins aproximativ jumatate din becuri, iar tabela de marcaj a “picat” definitiv.

Aceasta problema s-a repetat si la inceputul reprizei secunde, cand au “cedat” si mai multe becuri. Arbitrul Tiberiu Lajos n-a dat semne ca ar dori sa intrerupa partida. Acesta nu a considerat niciun moment ca vizibilitatea fotbalistilor a fost afectata de “mini-penele” de curent.

Desi regulamentul prevede ca, in cazul partidelor disputate fara spectatori, fiecare club sa aiba in tribuna doar cate trei oficiali, nici aseara nu s-a respectat aceasta prevedere. La stadion au fost vazuti aproape toti conducatorii din Ghencea!