Steaua pierde din nou cu Sevilla

Steaua a pierdut, miercuri seara, scor 0-2, in fata Sevillei. O dubla a lui Renato a adus Sevillei a doua victorie din tot atatea meciuri jucate contra Stelei in Grupa H a Ligii Campionilor.

Formatia ros-albastra este la un pas de a pierde si sansa de a evolua in Cupa UEFA, dupa ce principala contracandidata la locul al treilea in grupa, Slavia Praga, a remizat acasa cu Arsenal, 0-0.

Spaniolii nu au dat semne cum ca ar juca in deplasare si, dupa nici opt minute de joc, au incercat poarta lui Zapata cu un sut din marginea careului putin alaturi, autor De Mul.

Renato a fost foarte aproape de a deschide scorul doua minute mai tarziu, dar interventia lui Emeghara, in prima faza si imprecizia la finalizare, cateva secunde mai tarziu, au facut ca tabela sa ramana intacta.

Primul semn de viata pentru Steaua a fost dat de lovitura de cap a lui Rada, din minutul 13, care a trecut peste transversala portii aparate de Andreas Palop.

Pe fondul dominarii teritoriale, spaniolii si-au trecut prima reusita in cont in minutul 25 prin Renato – Navas a centrat din corner, sutul lui Poulsen a fost respins la Renato, jucatorul Sevillei intepand balonul pentru 1-0. Poulsen a mai trecut inca o data pe langa gol, dupa cinci minute de la reluare, pentru ca Banel (42) si Kanoute (45)sa semneze ultimile faze ale primei parti.

Repriza a doua a inceput cu o jumatate de ocazie la poarta Sevillei – Nicolita a scapat singur spre buturile aparate de Palop, dar a fost deposedat in ultima instanta de Mosquera.

In minutul 64, Vali Badea, intrat in locul lui Marius Croitoru, a introdus balonul in plasa, dar tusierul ridicase fanionul pentru offside. La jumatatea partii secunde, Renato a facut “dubla” cu o lovitura de cap dupa o combinatie ametitoare Dani Alves-Jesus Navas, in marginea careului stelist.

Hattrick-ul putea veni in minutul 73, insa Zapata a scos miraculos, dupa ce, cu cateva momente mai devreme, respinsese de sub transversala sutul inselator al lui Jesus Navas.

Cartonase galbene: Emeghara `20, Rada `58/Kanoute `20, Adriano `56

Steaua Bucuresti: Zapata – Emeghara, Goian, Rada, Nesu – Nicolita, Ov. Petre, Lovin, Croitoru (V. Badea `46) – Dica – Iacob (Surdu `63).

FC Sevilla: Palop – D. Alves, Mosquera, Dragutinovic, Adriano – Jesus Navas (Hinkel `89), Keita, Poulsen, De Mul (Capel `65) – Kanoute (Fabiano `70), Renato.

Partida a fost condusa de o brigada din Germania avandu-l pe Herbert Fandel la centru, ajutat la cele doua linii de Carsten Kadach si Volker Wezel.