Steaua revine pe 1

Steaua a invins sambata, cu 2-1, Jiul si a trecut pe prima pozitie in Divizia A. La Petrosani, campioana a fost condusa pe tabela cu 1-0, dar, la fel ca si-n etapa precedenta, a intors rezultatul.

La scorul de 1-1, Mircea Gheorghe, de la gazde, a fost eliminat. Jiul a dominat clar prima repriza, oaspetii amenintand o singura data poarta fostului stelist Hotoboc, la ocazia lui Dorin Goian, din minutul 42. In repriza secunda, Steaua a revenit complet schimbata de la cabine. Presiunea exercitata de trupa lui Protasov s-a concretizat in doua goluri.

MOMENT-CHEIE. In minutul 59, Mircea Gheorghe a fost eliminat de arbitrul Ionica Serea pentru ca i-a tras o palma lui Mihai Nesu. Fundasul stanga stelist s-a prabusit ca fulgerat la pamant, insa n-a avut nevoie de interventia medicilor.

Nesu a fost taxat de spectatori, care l-au fluierat la fel cum fac fanii englezi cu fotbalistii care triseaza! ‘N-am simulat. Chiar m-a durut lovitura primita’, s-a aparat Nesu dupa meci. Stelistul a fost cel mai tavalit jucator de pe teren.

ANTRENORI. Oleg Protasov nu e ingrijorat pentru slabiciunile tot mai dese pe care le arata apararea Stelei.

‘Am jucat bine. Au fost doua reprize diferite. Am dominat partea a doua, cand ne-am dus peste adversar’, a opinat ucraineanul. Ionut Chirila l-a scos vinovat pentru infrangere pe Mircea Gheorghe: ‘Nu trebuia sa faca acel gest. 11 contra 11 am fi scos macar un rezultat de egalitate. Cu Steaua e greu sa joci in efectiv complet, daramite cu un om mai putin’.

EROU. Cei 500 de suporteri stelisti care au insotit echipa la Petrosani l-a aclamat pe Damian Militaru, jucator care a evoluat cu Steaua in grupele Ligii Campionilor. In prezent, Militaru este antrenor-jucator la Jiul, secondandu-l pe Chirila.

‘Ma bucur ca suporterii nu m-au uitat. Echipele mici se daruiesc impotriva celor mari’, a spus Militaru, dupa care a fost chemat sa salute ambele galerii.

ATACANT. Victoras Iacob n-a mai gasit drum spre gol in acest meci. ‘Am avut dueluri aprige cu adversarii. Important este ca am ajuns pe primul loc’, s-a scuzat masivul varf de atac.

Aplauze de la petrosaneni

Steaua a fost primita la Petrosani ca o adevarata campioana. Sosirea ‘militarilor’ in oras a produs emotie in Valea Jiului. Lumea s-a bulucit la portile stadionului ‘Jiul’ pentru a vedea meciul. Un tichet de intrare a costat 120.000 de lei (intrare generala), ieri inregistrandu-se recordul de spectatori in acest sezon pentru arena din Petrosani. Dupa terminarea jocului, antrenorii si jucatorii stelisti au fost solicitati minute in sir sa dea autografe.

Vineri dupa-amiaza, la Vila Rusu, hotelul in care a fost cazata delegatia bucurestenilor, 150 de oameni au venit sa salute echipa.

‘Nu-mi vine sa cred cat de bine am fost primiti. Eu personal n-am mai fost de multa vreme aplaudat pe un stadion’, spunea managerul general Mihai Stoica. Si numele lui Marius Lacatus, noul presedinte executiv al ‘militarilor’, a fost scandat de spectatori.

Jiul PetroSani – Steaua 1-2

Marcatori: Mihart (24) / Nicolita (53), E. Dica (70)

JIUL: Hotoboc 5 – Badoiu 4, C. Dinu 6, Mihart 6, Perenyi 4 – M. Gheorghe 3, Paclesan 5, Draghici 5 (65, Vezan 5), C. Petre 4 – Drida 5 (56, Kalai 5), Cl. Dragan 4 (73, Istinie 4).
Antrenor: Ionut Chirila

STEAUA: Hamutovski 6 – Ogararu 5, D. Goian 5, Ghionea 6, Nesu 4 – Nicolita 7, Paraschiv 5, M. Radoi 6, Bostina 5 (88, Fl. Dumitru) – N. Dica 7 (90, Lovin), V. Iacob 5 (82, A. Cristea).
Antrenor: Oleg Protasov.

Stadion: ‘Jiul’; Spectatori: 15.000; Cartonas rosu: M. Gheorghe (59)
Arbitri: I. Serea 5 – M. Iliescu, Fl. Buzarnescu 5.