Steaua s-a calificat în primăvara europeană

Campioana României, Steaua Bucureşti a părăsit cu capul sus grupele Ligii Campionilor, pentru că s-a calificat pentru al treilea an consecutiv în primavara fotbalului european, în Cupa UEFA, dupa ce a terminat la egalitate cu Dinamo Kiev, 1-1, la capătul unei partide de mare luptă.

Cernat a deschis scorul în minutul 29, pentru Steaua egalând Dică printr-o execuţie superbă în minutul 69. Ucrainienii au avut două goluri anulate.

Steaua a început în forţă partida cu Dănamo Kiev şi a irosit în primele zece minute trei ocazii mari de a deschide scorul. A fost mai întâi reluarea slabă a lui Dică din centrul careului, după o cursă frumoasă a lui Petre Marin pe stnâga (6).

Un minut mai tarziu Nicolita se trezeste cu mingea la picior in careul lui Sovkovski, dar suteaza putin pe langa poarta. Steaua este purtata de cei 25.000 de spectatori in atac si Thereau scapa singur spre poarta, sutul sau treacand insa pe langa poarta (9).

Dupa aceste trei momente bune de joc, campionii Romaniei au temperat jocul, preferand sa lase initiativa si ucrainenilor. Acestia nu au stat prea mult pe ganduri si au atacat cu mai mult curaj poarta lui Cernea.

In minutul 29, Florin Cernat executa o lovitura libera de la 25 de metri, lateral dreapta, balonul cade in careu fara sa atinga vreun jucator si intra in poarta lui Cernea.

Pana la pauza Steaua a controlat jocul dar si-a creat putine ocazii de poarta, o singura data Oprita scapand singur cu Sovkovski, internationalul ucrainean respingand cu soldul in corner (38).

Repriza secunda a inceput cu un moment tensionat la poarta lui Cernea, golul lui Bialkevici (48) inghetand intregul stadion. Centralul Jara a intervenit si a anulat golul pentru un fault comis de Kleber asupra lui Goian.

Stadionul Ghencea a explodat de bucurie in minutul 69, cand Dica l-a invins pe Sovkovski cu o executie extraordinara de la marginea careului de 16 metri. Nicolita a patruns pe dreapta, a centrat pentru Dica, decarul stelist l-a intors frumos pe Yussuf si l-a “executat” pe Sovkovski. Oaspetii au marcat din nou in minutul 76 prin Satkih, golul fiind anulat pe motiv de off-side, la reluare ovservandu-se ca tusierul a gresit.

Ultimele zece minute au foarte tensionate, Steaua rezistand cu brio asaltului ucrainean. Pe contraatac, elevii lui Cosmin Olaroiu puteau sa obtina victoria, mai intai Ovidiu Petre (82) sutand putin pe langa poarta, dupa care Nicolita (86) a reluat slab cu capul din cativa metri.

Steaua: Cernea – Stancu, Ghionea, Goian, P. Marin – Oprita (Cristocea ’54), Paraschiv (Radoi ’65), Ov. Petre, Nicolita – Dica (Lovin ’90)- Thereau. Antrenor: Cosmin Olaroiu.

Dinamo Kiev: Sovkovski – Markovici, Rodrigo, Rodolfo (Gavrancic ’46), El Kaddouri – Yussuf, Gusev, Bialkevic, Cernat (Rincon ’77) – Satkih, Kleber (Milevskiy ’65). Antrenor: Anatoli Demianenko.

Arbitri: Jaroslav Jara – Miroslav Zlamal, Antonin Kordula (Cehia).