Steaua si Elton sparg gheata

Steaua si-a tinut blazonul in fata uneia dintre echipele slab clasate in Liga 1, FC Arges, si a invins sambata seara cu 2-0. A fost debutul cu gol al brazilianului Elton la echipa, moment care a coincis si cu prima victorie a Stelei din anul 2007.

Meciul a inceput cu o sperietura pentru Steaua. Elton a fost faultat si a parut ca va avea nevoie de ingrijiri medicale, ceea ce nu s-a intamplat.

Tot brazilianul a tinut viu jocul Stelei, prin pase cu calcaiul, pase si driblinguri peste media campionatului. O mare ocazie de gol a avut Paraschiv, lansat de brazilian, dar nu a putut pasa decisiv in careul Argesului.

Jumatatea de ora de joc a gasit Steaua la un pas de gol. Acelasi Paraschiv a lovit bara dupa o lovitura de cap frumos executata. Acelasi Paraschiv s-a trezit pe finalul reprizei fata in fata cu portarul Hotoboc, insa a intarziat sutul, parca perplex, mingea fiind respinsa cu palma.

Valentin Badea a deschis scorul in repriza a doua trimitand din voleu o minge centrata de Bostina.

Elton si-a continuat spectacolul prin niste “craci” facuti unui adversar, iar la nici un minut distanta a marcat. O actiunei n mare viteza a fost finalizata cu un sut sec in plasa, din fata a doi jucatori ai Argesului care nici macar nu au avut timp sa reactioneze. Brazilianul s-a dus glont la banca si s-a imbratisat cu MM Stoica, omul care l-a adus in Ghencea pe salariu.

Dupa golul de 2-0 si schimbarea lui Elton, partida s-a mai calmat. Iacob a incercat in zadar, la fel ca si in prima repriza, sa lege ceva. Nu i-a iesit nimic. Suturi ratate, caderi in careu fara rezultat.

A fost prima victorie din 2007 a Stelei, victorie care mentine echipa lui Olaroiu, ca un balon de oxigen, in lupta pentru locul secund in clasament.