Steaua smulge un punct in Groapa

Dinamo a deschis scorul prin Niculescu, contra Stelei, spre sfarsitul primei reprize din derbyul de duminica. Dupa doua eliminari ale lui Ogararu si Margaritescu, meciul se indrepta spre victoria “cainilor”.

Numai ca Steaua a marcat golul egalizator prin Cristocea, in minutele de prelungiri.

Dinamo ramane fara victorie pe teren propriu in retur.

Nesu a parasit terenul in Salvare, dupa o accidentare care l-a trantit la pamant fara cunostinta.

Derby-ul Diviziei A la fotbal, desfăşurat duminică seara, între Dinamo şi Steaua Bucureşti, s-a încheiat nedecis, 1-1, roş-albaştrii evitând înfrângerea în prelungiri.

“Cainii rosii” au jucat opt minute in superioritate numerica, interval de timp in care au izbutit sa deschida scorul. In minutul 37, arbitrul Pasquale Rodomonti l-a eliminat pe George Ogararu. “Centralul” a sanctionat faultul de ultim aparator al fundasului stelist asupra lui Zicu.

In ultimul minut al primei reprize, Andrei Margaritescu a fost si el trimis la cabine, dupa ce a incasat cel de-al doilea cartonas galben.

Steaua a egalat la una din ultimele faze, când şutul-centrare al lui Cristocea s-a scurs în poartă, păcălind mai mulţi jucători, printre care şi portarul Cr. Munteanu.

În 116 derby-uri (în campionat), Dinamo a obţinut 38 de victorii, 45 de partide s-au încheiat la egalitate, iar Steaua a câştigat 33 şi are golaveraj pozitiv, 154-152.

In tur, Dinamo izbutise in Ghencea o remiza norocoasa, scor 2-2, tot in prelungiri.

Au evoluat echipele:

Dinamo: Cr. Munteanu – Galamaz, Curt, Moţi, D. Florea – Fl. Petre (căpitan; Căt. Munteanu, 67), D. Alexa, Mărgăritescu, Zicu – Dănciulescu (Grigorie, 46), Cl. Niculescu (Mihuţ, 89). Antrenor: Florin Marin.

Steaua: Carlos Fernandes – Ogăraru, D. Goian, Ghionea, Neşu (P. Marin, 81) – Nicoliţă, Rădoi (căpitan), Paraschiv, Boştină (Cristocea, 78) – N. Dică, Andrei Cristea (Opriţa, 67). Antrenor: Cosmin Olăroiu.

Arbitri: Pasquale Rodomonti, la centru; Marco Farina şi Simone Ghiandai, arbitri asistenţi (toţi din Italia).