Steaua trece de Zaglebie si vede grupele Ligii

BUCUREŞTI – Steaua Bucuresti s-a calificat, miercuri, in turul III preliminar al Ligii Campionilor, dupa ce a invins pe teren propriu vice-campioana Poloniei, ZaglebieLubin, cu 2-1. Oaspetii au deschis scorul prin Stasiak (29), pentru ca Nicolita sa egaleze din lovitura libera (36). Golul victoriei si al calificarii glorioase a fost adus de Dorel Zaharia (81).

Steaua ar urma sa joace primul meci cu BATE Borisov in deplasare, la 14/15 august, iar returul este programat la 28/29 august, la Bucuresti
Imnul Ligii Campionilor, un stadion in fierbere si 20.000 de suflete incurajandu-si echipa favorita. Acestea au fost ingredintele de inceput ale meciului dintre Steaua Bucuresti si Zaglebie Lubin.

La fluierul englezului Mark Clattenburg cei 22 de jucatori s-au inclestat intr-o lupta apriga la centrul terenului, masivii jucatori ai lui Zaglebie incurcand Steaua la constructie prin pozitionarea lor avansata in defensiva. Cu Nicolita si Croitoru pe cele doua extreme, Steaua a incercat sa deschida jocul la fel ca la Lubin, insa de aceasta data polonezii au aratat ca o echipa cu temele facute, actiunile Stelei fiind oprite la 25-30 metri de poarta lui Vaclavik.

Asezata mai mult defensiv, pentru un joc de asteptare, Steaua nu s-a grabit in prima parte a meciului, polonezii fiind practic indirect invitati la joc. Si elevii lui Michniewicz nu au stat prea mult pe ganduri. Un prim semnal de alarma pentru poarta lui Zapata a fost tras in minutul 21, cand Golinski a reluat peste poarta din opt metri.

Presiunea oaspetilor s-a intetit si in minutul 28 Arboleda a sutat in bara portii lui Zapata, aceasta fiind cea mai mare ocazie a meciului de pana in acel moment. Un minut mai tarziu Zaglebie a deschis scorul prin Stasiak, acesta profitand de o greseala a columbianului Zapata. Tribunele din Ghencea au luat foc, stelistii luand cu asalt jumatatea lui Zaglebie. In aceste conditii avantajul oaspetilor a durat doar sapte minute, Banel Nicolita restabilind egalitatea dintr-o lovitura libera de la 25 metri, usor lateral stanga. Prima repriza s-a incheiat cu un sut puternic expediat de Golinski, retinut cu siguranta de Zapata.

Cu garda jos In partea a doua s-a jucat cu garda jos, cele doua echipe aratand ca doi pugilisti in runda finala. Atacurile la cele doua porti au semanat a lovituri la ficat, decisiva fiind aproape pentru ambele combatante. Columbianul Zapata s-a remarcat in minutul 58, spalandu-si pacatele de la golul polonez, respingand in lateral sutul lui Golinski din lovitura libera.

Replica Steleei a venit dupa doar doua minute. Neaga a patruns pe stanga, a centrat in careu unde Dica a trimis in transversala lui Vaclavik. Fara un atacant de careu, Steaua a contat in faza ofensiva pe tehnicitatea lui Neaga, Dica sau Nicolita, mijlocasul de banda stelist fiind de cele mai multe ori varful de lance al echipei lui Gheorghe Hagi.

Pe acest fond Zaglebie a fost echipa care a presat mai mult, avand si cele mai mari ocazii de a marca. Ca un tavalug, masivii polonezi au luat cu asalt poarta lui Zapata. Columbianul a iesit din nou in evidenta, in minutul 74, cand a iesit providential in fata lui Miguel, din contactul celor doi mingea iesind pe langa poarta. Simtind momentele de slabiciune ale echipei sale, Gheorghe Hagi a efectuat doua modificari in ultimele 20 de minute, Badoi intrand in locul lui Croitoru, in timp ce Dorel Zaharia i-a luat locul lui Neaga.

Aceasta din urma mutare avea sa se dovedeasca inspirata, atacantul venit in aceasta vara de la Gloria Bistrita marcand golul izbavitor in minutul 81.
Ovidiu Petre a sutat din afara careului, Vaclavik a respins in fata si Zaharia, pe faza, a reluat in poarta pentru un 2-1 care apropie Steaua de grupele Ligii Campionilor. Mai ramane un singur obstacol: BATE Borisov!

Steaua: Zapata – Golanski, Radoi, Rada, Petre Marin – Nicolita, Lovin, Ov. Petre, Croitoru – Dica, Neaga. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Zaglebie: Vaclavik – G. Bartczak,Stasiak, Arboleda, Gomes – Lobozinski, M. Bartczak, Iwanski, Golinski – Pietron, Chalbinski. Antrenor: C.Michniewicz. Arbitru: Mark Clattenburg (Anglia).