Steaua zdrobeste Nationalul

BUCURESTI – Campioana Romaniei a trecut de echipa lui Jean Vladoiu cu un neverosimil 6-0, pentru ros-albastri punctand Thereau (hat-trick), Cristocea, Stancu si Mirel Radoi, care a intrat in minutul 82 si a transformat un penalty.

Steaua a inceput in forta disputa cu Nationalul fostului golgeter din Ghencea, Vladoiu, in primele zece minute ros-albastri avand numai putin de cinci lovituri de colt.

Primul semnal de alarma a fost tras de Dica (23), sutul decarului stelist fiind parat de Stanev, dupa care a urmat recitalul de goluri din prima parte.

Cristocea a deschis scorul (27), reluand calm cu latul din 8-9 metri, dupa o patrundere foarte buna a lui Paraschiv pe dreapta.

Patru minute mai tarziu si-a intrat in rol francezul Thereau, jucatorul din Hexagon ducand scorul la 2-0 cu o frumoasa lovitura de cap, rezultata in urma unui corner de pe dreapta.

Thereau a mai punctat in doua randuri pana la pauza in minutele 42 si 45, astfel ca dupa 45 de minute ecuatia celor trei puncte fusese deja rezolvata.

La pauza, Vladoiu l-a inlocuit intre buturi pe Stanev cu fostul stelist Nae, dupa ce bulgarul avusese in prima parte o altercatie pe teren cu Panc.

Bancarii au dominat steril jocul, in timp ce pentru suporterii stelisti atractia serii a devenit Mirel Radoi, capitanul din Ghencea iesind la incalzire pe margine.

Dublu eveniment in minutul 82 la Steaua: penalty la patrunderea lui Oprita in careul oaspetilor si intararea lui Radoi. Mai mult decat atat, Radoi a fost desemnat sa execute lovitura de penalitate, scorul devenind 5-0.

In minutele de prelungire Stelian Stancu a inchis tabela, reusind primul sau gol in tricoul Stelei.

Trei puncte prin care Steaua revine pe pozitia secunda a clasamentului, in timp ce pentru National situatia devine critica, bancarii alunecand pe locul 17.