Studentele, eşec neaşteptat

Reşiţa – Universitatea Reşiţa – L.P.S. Slatina, 41-50 (17-25), în etapa a IV-a a returului al II-lea al Diviziei A de handbal.

Sala Sporturilor din Moroasa a găzduit, ieri, 11 februarie a.c., partida dintre echipa locală Universitatea şi formaţia situată pe locul al II-lea în clasamentul Seriei Vest, L.P.S. Slatina. A fost o confruntare deosebit de grea, în care studentele reşiţene nu au putut ţine piept unei echipe puternice, sosită la Reşiţa pentru a câştiga acest meci.

Chiar dacă până în minutul opt elevele antrenorului Cristian Busuioc au condus cu un gol sau chiar două, 6-4, în minutul 6, oaspetele au revenit, au preluat conducerea pe tabela de marcaj, şi au reuşit până la finalul primei reprize să se detaşeze la opt goluri. Din păcate pentru studentele reşiţene, meciul a fost pierdut în mare parte şi datorită numeroaselor greşeli personale, a paselor greşite şi a multor ratări.

Ploaie de goluri

Repriza secundă a fost favorabilă tot oaspetelor, care au luat încă din minutul 39 un avans considerabil de zece goluri, 33-23. De departe, cea mai bună jucătoare de pe teren a Universităţii Reşiţa a fost Vasilica Buzner, care a marcat nu mai puţin de 18 goluri, iar Claudia Rupa, revenită după o serioasă accidentare, a reuşit să marcheze de şase ori.

Până la finalul partidei echipa gazdă a mai redus din diferenţă, scorul final fiind 50-41, în favoarea echipei din Slatina.

Universitatea Reşiţa: Gusbeth, Anghelescu, Roiban, Buzner (18 goluri), Rupa (6), Titi (5), Mădălina Rădoi (3), Iancu (5), Ţigănuş, Ţapu, Mirela Rădoi, Leţu (2), Ianu, Scutaru (2).

Antrenor: Cristian Busuioc.