Succes asteptat pentru BCM Danzio pe teren propriu

De M. Hoster
"A fost o diferență mare", a spus antrenorul Dan Ionescu
Baschetbalistele de la BCM Danzio au trecut lejer de adversarele de la CS Rapid, într-o partidă susţinută sâmbătă, la Sala Constantin Jude, cu scorul de 89-62. Partida a fost adjudecată fără mari probleme de gazde.

Toate cele patru sferturi ale meciului au aparţinut fetelor de la Danzio: 27-23, 19-12, 29-14, 14-13. Sarea şi piperul întâlnirii au fost consumate în primele minute, singura perioadă în care s-a jucat cu diferenţe mici pe tabelă. De la scorul de 33 – 29 timişorencele şi-au impus jocul şi partida a avut un destin clar: victoria Timişoarei. La pauza mare s-a intrat cu scorul de 46 – 35.

Pentru bucureştence a fost prea târziu şi distanţa la puncte a crescut constant, terminându-se cu victoria echipei gazde: 89 – 62.

Biljana Pesovic a înscris cele mai multe puncte, 23, fiind urmată de Adina Stoedin, cu 14 puncte.

“A fost o diferență mare, în acest moment Rapidul nu mai contează în forma actuală a campionatului. Ei, alături de Oradea și de Cluj, sunt cele mai slabe echipe din campionat. Am făcut multe greșeli neforțate, ceea ce ne dă de gândit”, a declarat antrenorul Dan Ionescu la capătul partidei.