Succes conturat rapid

Sătule să tot fie obligate să alerge după adversare, datorită debuturilor ezitante de meciuri, fetele de la Baschet Club ICIM au intrat hotărâte în teren să încheie rapid conturile contra … Rapidului, adversara arădencelor din sferturile de finală a Campionatului Naţional.

Drept urmare, după primele zece minute, tabela arăta un reconfortant 26-8. Considerându-se prea repede învingătoare, elevele lui Budurean nu au reacţie la forcingul bucureştencelor, care se apropie la doar cinci puncte, 37-32 (min. 19).

După pauză, lucrurile au reintrat în normal, campioanele făcând legea pe teren, fără a se intrebuinţa prea mult. Finalul „sfertul” trei ne găseşte într-un avantaj liniştitor, 59-43, ultimele minute disputându-se fără nerv, câtă vreme nu se mai punea problema câştigătoarei. Victorie şi ICIM-ul face primul pas spre accederea în semifinale. Cel decisiv ar putea fi făcut pe 12 aprilie, la Bucureşti, când este programat meciul cu numărul doi.