Succes de moral pentru CSM D&C Oradea

ORADEA - Echipa de handbal CSM D&C a obţinut o victorie scontată, 34-25 (15-11), şi a mai dat un brânci spre liga a doua ploieştenilor de la Uztel. Începutul de joc a fost unul cenuşiu, marcat de inexactităţi de ambele părţi, iar după şase minute de joc orădenii conduceau cu 2-0 prin reuşitele lui Câtu şi Dobardjev.

În acest timp, în poartă, Neven Dojcinovic şi-a început recitalul parând două lovituri de la şapte metri, sârbul având doar în primele zece minute şapte intervenţii decisive. Pe teren, Oradea a menţinut diferenţa fragilă de două-trei goluri până în minutul 19, când, după reuşitele lui Petkov şi Dragnea, Uztel a reuşit să egaleze (8-8). A fost momentul când gazdele au conştientizat că pentru a câştiga acest joc trebuie să trateze fiecare fază cu maximă atenţie. Rapid, Munea, Nedelcu şi Alexandru au readus pe CSM D&C în avantaj (12-9), iar prima parte s-a încheiat cu un avantaj de patru goluri, după reuşita „secundului” Câtu (15-11).

Mateaş, în formă

Acelaşi Narcis Câtu a început seria golurilor în mitanul secund, iar pe teren orădenii au început să se distanţeze tot mai mult şi graţie intervenţiilor providenţiale ale lui Dojcinovic. După şapte minute de joc, Oradea avea deja un avantaj de şapte goluri (20-13), când a urmat o dublă eliminare în tabăra noastră, Simeria şi Nedelcu fiind trimişi pe bancă. Handbaliştii bihoreni au ştiut să gestioneze foarte bine acest moment, primind un singur gol şi marcând două prin Munea şi Mateaş, cei doi fiind şi principalii marcatori ai gazdelor (22-14). „Văd că şi în patru jucăm foarte bine”, a spus râzând directorul Petruţ Drăgan, într-un moment când zarurile erau deja aruncate. Până la final, elevii lui Adrian Rus au încercat să facă şi spectacol, iar victoria la nouă goluri (34-25) dă o doză de moral în perspectiva dificilelor teste din deplasare cu HCM Constanţa şi HC Odorhei.

„E bine când câştigi”

Antrenorul Adrian Rus a lăudat dăruirea din joc a elevilor săi. „Este bine când câştigi. A fost dorinţă mai mare la toţi jucătorii şi vreau să le mulţumesc pentru dăruire. Normal, au existat şi greşeli inerente, dar important e că am câştigat. Presa a scris săptămâna trecută că suntem în cădere liberă. Noi încercă să nu cădem de tot, să fim deasupra liniei de demarcaţie, deşi eu aş vrea să fim pe locurile 7-8”, a spus Rus. Secundul Narcis Câtu a afirmat că problema învingătoarei nu s-a pus nici un moment în acest joc, dar a înfierat greşelile multe făcute în acest joc: „Din păcate, greşelile din situaţii de unu la unu sau mingile scăpate din mâini, ne costă. Dacă eram mai concentraţi din primul până în ultimul minut diferenţa era şi mai mare. Nu este bine niciodată să-şi subestimezi adversarul”.

CSM D&C – Uztel Ploieşti 34-25 (15-11)

Arena Antonio Alexe. Spectatori: 300

CSM D&C: Dojcinovic (22 de mingi apărate), Leu (1) – portari; Simeria, Liberţ 2 goluri, Albu 2, Nedelcu 1, Alexandru 2, Mateaş 9, Munea 8, Cârstoaia 4, Sucurovic, Dobardjev 2, Taşcă 1, Câtu 3. Antrenor: Adrian Rus şi Narcis Câtu

Uztel: M. Dumitru, A. Dumitru – portari; Fuică, G. Ghizdănescu 3, Balea 6, Petkov 9, A. Petre 1, Dragnea 4, Constantinescu 1, M. Ghizdănescu, Marinescu, I. Cristian, Panaitescu, Botezatu 1. Antrenor: Ion Niculae

Lovituri de la 7 metri: 1-7. Transformate: 0-4

Eliminări de două minute: 8-2.

Arbitri: Barbu – Nica (Argeş)