Succes in extremis al handbaliștilor

De Gavril Nutiu
© FOTO: Roby Boroș
Handbaliştii de la CSM Oradea au câştigat derby-ul cu CSU Târgu Jiu şi au devenit lideri.

CSM Oradea s-a impus pe merit, chiar dacă la limită, în faţa fostei lidere a seriei, CSU Târgu Jiu, după un meci spectaculos, de bun nivel tehnic. Cele două echipe au oferit o dispută dârză şi echilibrată, în care „vioara întâi” a fost formaţia gazdă, care s-a aflat la conducere în marea majoritate a timpului de joc. CSM Oradea a avut avantaj de cinci goluri în prima repriză, scoruri 9-4 (’15) şi 10-5 (’17), dar oaspeţii au revenit şi au trecut la conducere, scorul la pauză fiind 15-16.

23557837_2030329103878846_799231281_o

Repriza secundă a fost foarte disputată. Orădenii au revenit din nou în avantaj, dar nu s-au mai putut distanţa decât la două goluri, scoruri 28-26 (’52), 29-27 (’54). Ultimele minute au fost dramatice. Formaţia gorjeană a izbutit să egaleze, scor 31-31 (’59), pe fondul unor inexactităţi în atac ale gazdelor. Mai mult, oaspeţii puteau trece la conducere în ultimul minut, beneficiind de o lovitură de la 7 m. A urmat un veritabil moment psihologic, care a decis soarta partidei. Portarul Niculai, care a făcut un meci foarte bun, a apărat aruncarea lui Subţirică, după care Munea a pătruns superb şi a marcat golul victoriei, scor 32-31.

Final incandescent

De remarcat jocul tactic foarte bun al echipei noastre, rapid, în viteză, cu contraatacuri tăioase, care au surprins în repetate rânduri apărarea experimentată, dar mai greoaie, a gorjenilor. Partitura tactică a antrenorului Sebastian Tudor a avut câştig de cauză, într-un meci în care tinereţea, entuziasmul şi spiritul de echipă au învins experienţa, rutina şi numele sonore din tabăra oaspeţilor. Merită subliniat şi faptul că golurile orădenilor au fost marcate de numai cinci jucători – Munteanu 10, Liberţ 8, Munea 6, Stroe 4 şi Pop 4, dar întreaga echipă merită evidenţiată pentru acest succes.

„Am făcut un meci mare, băieţii au dat dovadă de caracter, atitudine şi determinare, în faţa unei echipe care are ca obiectiv promovarea. Este o victorie de moral pentru noi. Mulţumesc publicului, care a venit în număr aşa de mare. Se vede că există foame de handbal la Oradea”, afirmat antrenorul Sebastian Tudor.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 700

CSM Oradea – CS Universitatea „Constantin Brâncuşi” Târgu Jiu 32-31 (15-16)

CSM Oradea: Niculai, Duma – portari; Bandi, Munteanu 10, Mihăilescu, Pop 4, Munea 6, Crăciun, Stroe 4, Ivancov, Zamfir, Radu, Szilágyi, Doboş, Liberţ (căpitan) 8, Iozu. Antrenor: Sebastian Tudor. Secund: George Tăutu

CSU Târgu Jiu: Motoi, Anghel – portari; Ianăşi, Acsinia 7, Lăcătuşu, Dragnea 5, Popescu, Dumitrescu 1, Cîrchea, Ivăşchescu, Constantina 1, Subţirică 6, Mledenciu 6, Bărbuş 2, Stan, Ion 3. Antrenor: Adrian Gorun. Secunzi: Ioan Chepea, Eduard Sakizilian

Arbitri: Sebastian Mârza, Cristian Nedelea (ambii din Cluj-Napoca)

Lovituri de la 7 m: 4-8. Transformate: 4-5

Eliminări de 2′: 5-7

Descalificări pentru 3 eliminări: – / Ion ’41