Succes pe teren propriu, Timba Timisoara trece de Farul Constanta

De M. Hoster
Bănăţenii au trecut de cei de la Farul Constanţa
BC Timba Timişoara a spart ghinionul şi a reuşit luni prima victorie a returului. Bănăţenii au trecut de cei de la Farul Constanţa. Scorul a fost 80 – 65, pe reprize 23 – 24, 19 – 16, 24 – 13, 14 – 12.

După două înfrângeri suferite în deplasare în primele două etape ale returului campionatului naţional de baschet, cei de la BC Timba au trecut pe teren propriu de Farul Constanţa. După cum o arată şi scorul pe reprize întâlnirea a fost destul de echilibrată în prima parte. Totuşi, după prima repriză Farul părea să fie mai bună, reuşind să se distanţeze de câteva ori de gazde. După primele zece minute a fost doar un punct diferenţă, 23 – 24 în favoarea constănţenilor.

La fel, cap la cap, s-a mers şi în următoarele zece minute până la pauza mare. Cu un avantaj de trei puncte pe sfert, elevii lui Bogdan Murărescu au terminat prima jumătate în avantaj, 42 40. Echilibrul s-a păstrat şi în sfertul doi, 27-27, 32-32, 38-38, dar gazdele au gestionat mai bine timpul dinaintea pauzei mari, 42-40.

Sfertul trei a fost unul ideal pentru gazde. S-a ajuns la 48 – 41, după care constănţenii au redus din diferenţă, fiind aproape de egalare, la 50. Timişoara a mai adăugat 16 puncte la zestrea deja avută, în timp ce Farul a mai reuşit doar patru, iar repriza s-a terminat cu 66-54. Timba a continuat să acumuleze puncte în ultimul sfert, Farul a încercat să se apropie, dar numărul punctelor înscrise nu a fost îndeajuns.

Jermont Horton a înscris cele mai multe puncte la gazde, 25, el fiind urmat de Jordan Glynn, cu 18, şi Czmor, cu 17. Lider la Farul a fost fostul jucător iubit al BC Timişoara, Shone Markovic, cu 15 puncte, acelaşi număr fiind realizat şi de Tomasevic.