Supercupa Romaniei in Giulesti!

A X-a editie a Supercupei Romaniei a fost castigata, miercuri seara, de Rapid Bucuresti, dupa un meci maraton cu Dinamo Bucuresti, fiind nevoie de 120 de minute si sase penaltyuri pentru ca cele doua formatii sa poata fi departajate.

Burdujan (Rapid) si Danciulescu (116) au marcat in timpul regulamentar, in timp ce Pulhac a ratat penalty-ul decisiv pentru Dinamo.

Supercupa Romaniei a inceput intr-un ritm alert, cu actiuni in viteza la ambele porti. Mai intai a patruns Niculescu pe dreapta in jumatatea rapidista, fiind deposedat de Marius Constantin (1), pentru ca la faza imediat urmatoare Moti sa intervina neglijent asupra lui Sapunaru chiar la limita careului mare dinamovist. Lovitura libera care a urmat a consemnat cea mai mare ocazie a primei parti pentru echipa pregatita din aceasta vara de Cristiano Bergodi, brazilianul Cesinha intinzandu-l serios pe Bogdan Lobont (3).

Dinamo a fost in continuare echipa mai prezenta in joc, sarjele ofensive ale lui Florin Bratu creand in dese randuri panica pe flancul drept al defensivei rapidiste, Sapunaru si Maftei fiind depasiti pe rand de fostul echipier al Rapidului. Dupa cateva faze irosite de cuplul de atacanti dinamovisti N&D, minutul 20 a consemnat si prima ocazie importanta a campionilor la poarta lui Coman, Niculescu reluand periculos din sase metri. Cornerul care a urmat l-a adus in prim-plan pe fundasul Moti, care a reluat cu capul putin peste poarta lui Coman.

Din puncte de vedere tactic Rapid a preferat sa se apere organizat si sa iasa periculos pe contraatac, lasandu-le dinamovistilor spatiul de manevra in ofensiva. Pe acest fond Dinamo a fortat pe finalul primei parti, inmultindu-se ocaziile la poarta giulesteana. Bratu l-a gasit din nou bine pe Danciulescu in centrul careului rapidist, insa reluarea acestuia cu capul a trecut mult peste poarta (28), pentru ca doua minute mai tarziu Niculescu sa-l ia la tinta pe Coman din 12 metri.

Ultimele minute l-au avut pe Claudiu Niculescu in rolul principal, atacantul dinamovist incercand in doua randuri sa-l pacaleasca pe centralul Kovacs, la a doua tentativa varful lui Dinamo fiind avertizat cu cartonas galben.

Rapid a inceput partea secunda cu Romeo Stancu in locul lui Stefan Grigorie, dar chiar si asa Dinamo a fost mai prezenta la finalizare, Ianis Zicu avand o buna ocazie de a deschide scorul (53), in urma unei reluari din voleu, care a trecut insa peste poarta. Trei minute mai tarziu a fost randul lui Niculescu sa rateze din sase metri, la o faza suspecta de off-side.

Pe masura trecerii timpului ocaziile de poarta s-au imputinat, iar ritmul jocului a scazut tot mai mult, cele doua echipe preferand sa astepte o eventuala eroare a adversarilor. Minutul 90 a consfintit acelasi rezultat ca in debutul meciului, astfel ca pentru a treia oara in istoria de zece editii a Supercupei Romaniei s-a intrat in prelungiri.

Dupa un joc modest in primele 15 minute, fara faze notabile de poarta, Lucian Burdujan, jucator intrat in repriza a doua a reusit sa-i ia fata lui Blay si sa deschida scorul cu o lovitura de cap din sase metri (109). Dinamo s-a aruncat in ofensiva si Ionel Danciulescu a restabilit egalitatea, invingandu-l pe Coman din interiorul careului, in urma unei centrari venite de pe dreapta.
Astel s-a ajuns la executarea loviturilor de departajare unde Rapid s-a impus cu 5-4. Pentru giulesteni au punctat Maftei, Constantin, Romeo Stancu, Dica, Bozovici si Burdujan, in timp ce pentru Dinamo Pulhac a ratat al saselea penalty, dupa ce Cristea, Chiacu, Ropotan, Niculescu si Danciulescu reusisera sa puncteze.

Dinamo: 1. Lobont – 16. Blay, 4. Moti, 26. S. Radu, 3. Pulhac – 6. Margaritescu (25. Ropotan ’86) – 13. Zicu, 8. Fernandes (20. Adr. Cristea ’78), 15. Fl. Bratu (22. Chiacu ’61) – 10. Danciulescu, 9. Cl. Niculescu. Antrenor: Mircea Rednic.

Rapid: 1. D. Coman – 21. Sapunaru, 24. V. Maftei, 23. M. Constantin, 19. Bozovici – 17. Maldarasanu, 15. C. Lazar, 8. Grigorie (25. R. Stancu ’46) – 7. Cesinha (20. Burdujan ’78), 9. I. Mazilu, 29. Buga (10. E. Dica ‘906). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonase galbene: Moti ‘2, Cl. Niculescu ’42 / Sapunaru ’43, R. Stancu ’84, C. Lazar ’88, Maftei ‘105.