Surorile Pop „la inălţime”

BUDAPESTA – Un grup de cinci sportivi reprezentând secţia de tir a CS Universitar au participat la un concurs internaţional, desfăşurat în capitala Ungariei.

La competiţie au fost prezenţi mai multe zeci de concurenţi din Ungaria, Serbia şi România. Sportivii pregătiţi de antrenorii Vasile Leţ şi Adriana Floruţa s-au aflat printre protagoniştii concursului. Cel mai bun rezultat a fost obţinut de Lorena Pop, clasată pe locul secund în proba de puşcă aer comprimat, cu rezultatul de 486,2 puncte. În aceeaşi probă, Ioana Rusu a ocupat locul V, cu 479,7 puncte, Antonia Miclău locul VIII cu 474,4 puncte, iar Romina Adan locul IX, cu 373 puncte. O altă clasare pe podium a fost realizată de Francesca Pop (sora Lorenei), care s-a situat pe locul III în proba de pistol 40 focuri aer comprimat, cu 360 puncte, nou record personal. Foarte aproape de podium s-a mai aflat Szücs Csongor, clasat pe locul IV la pistol 60 focuri aer comprimat, cu rezultatul de 646,4 puncte.