Tamas, erou negativ pe Nou Camp

SPANIA – FC Barcelona a invins cu 3-1 pe Celta Vigo, consolidandu-si prima pozitie in Primera, catalanii inscriind golul de 2-1 dintr-un penalty acordat la o interventie a lui Gabi Tamas in afara careului.

Saviola, Ronaldinho si Giuly au marcat pentru gazde, in timp ce Nene a egalat pentru Celta. Intr-o alta partida din cadrul etapei a 21-a, Sevilla s-a impus cu 4-2 pe terenului lui Levante.

Barcelona si-a incalzit din nou mai greu motoarele si in absenta lui Eto’o, “iepurele” Saviola a lovit din nou. Micutul atacant argentinian, reinviat in aceasta luna ianuarie, a marcat al cincilea gol pentru Barcelona in acest sezon, reluand perfect cu capul in poarta centrarea lui Van Bronckhorst din minutul 34.

In partea secunda, jucatori blaugrana au iesit decisi sa rezolve rapid ecuatia celor trei puncte, Deco (55) si Ronaldinho (57) fiind blocati in extremis de bravul portar Pinto.

Galicienii de la Celta Vigo au dat lovitura in minutul 66, cand Nene a egalat dintr-un penalty usor acordat de arbitrul Delgado Ferreiro. Au urmat zece minute de presiune la poarta lui Pinto, oapetii aparandu-se pe doua linii.

Saviola a scapat singur spre poarta Celtei in minutul 70, dar a intrat in unghi, sutand in cele din urma peste poarta, dupa care arbitrul Ferreiro si-a intrat din nou in rol, dictand penalty pentru Barcelona, la un fault comis de Tamas asupra lui Deco, infractiune petrecuta la un metru in afara suprafetei de pedeapsa.

Dupa indelungi proteste din partea oaspetilor, Ronaldinho a transformat si Barcelona urca din nou pe primul loc in Primera. Cu patru minute inainte de final, Giuly a fructificat un contraatac taios, stabilind rezultatul final.

Sevilla da semne de revenire

Viitoarea adversara a Stelei din Cupa UEFA, FC Sevilla a castigat partida de la Levante cu 4-2, dovedindu-si inca o data, daca mai era nevoie, forta ofensiva. Andaluzii au condus cu 3-0, dupa reusitele lui Kanoute (35), Kerzhakov(55) si autogolul lui Tomassi(67), dupa care gazdele au revenit la 2-3 prin punctele semnate de francezul Dehu (69) si Roggi (73). Sevilla a inchis tabela prin golul lui Alfaro din minutul 76 si trupa lui Juande Ramos pare a fi iesit din pasa mai putin reusita aratata in ultimele etape.

Primele doua goluri ale Sevillei au fost marcate la capatul a doua contraatacuri scoala, iar ultima reusita a venit in urma unei faze fixe. Cu toate acestea, andaluzii au aratat destule slabiciuni in defensiva, primind doua goluri cu capul, din doua faze fixe.