Targu Mures intrerupe invincibilitatea BC Timisoara si castiga cu 77 – 67

De M. Hoster
Targu Mures s-a impus cu 77 - 67 in fata celor de la BC Timisoara
După întâlnirea de joi seara dintre BC Timişoara şi BC Târgu Mureş cel mai câştigat a fost… timişoreanul Dan Păltinişanu. El a câştigat cu noua sa formaţie, a demonstrat că s-a renunţat prea uşor la el, fiind cel mai bun de la oaspeţi. Prima sa evoluţie la ardeleni s-a concretizat cu o victorie, târgumureşenii impunându-se cu 77 – 67.

Mitul invincibilităţii celor de la BC Timişoara a fost “spart” de Dan Păltinişanu. Probabil mare parte din vină o poartă chiar şi jucătorii gazdă, cei care au abordat partida de joi de la sala “Constantin Jude” dintr-o postură de superioritate, cu un joc mult inferior celui din partidele precedente. Iar aceasta s-a văzut în scorul final. Târgu Mureş a învins, destul de lejer, după ce a condus aproape tot meciul. Important este că publicul timişorean a fost alături de favoriţi pe durata întregii partide.

După o analiză a întâlnirii putem spune că timişorenii lor au fost mai buni decât ai noştri. Mai precis, Dan Păltinişanu şi Branko Cuic, plecaţi de la BCT odată cu “apunerea” erei Petricevic, au jucat super şi în multe momente au tras după ei jocul oaspeţilor. De cealaltă parte Zlatko Jovanovic rămâne acelaşi constant şi serios jucător, el realizând de departe cel mai bun coşaveraj, cu 26 de puncte. Pe doi, la mare distanţă, a fost Sarovic, cu 12 puncte. Archie a fost în una dintre acele zile în care nu prea “funcţionează” corect, el având doar 5 puncte. Nici Delvon Johnson nu a fost cu mult mai bun, totuşi s-a văzut mai bine în joc, chiar dacă o bună perioadă a stat mai mult pe banca de rezerve.

Deşi în primele minute ale partidei s-a mers constant cap la cap, cu câte unu două puncte avans de o parte sa de cealaltă, BC Târgu Mureş a reuşit desprinderea şi a luat primul sfert cu 21 – 25.

La reluare, în repriza a doua, Timişoara a recuperat şi chiar s-a aflat în avantaj. Greşelile inutile, mai ales o antisportivă a lui Sarovic, într-un moment în care gazdele conduceau, au cântărit decisiv în economia jocului, iar Târgu Mureş a profitat din plin câştigând repriza cu 12 – 15.

Repriza a treia a fost mai bună pentru timişoreni şi în câteva rânduri gazdele s-au apropiat la doat câteva puncte de oaspeţi. Chiar dacă Srdjan Jovanovic a cerut de la jucătorii săi să facă marcaj om la om şi să se apere avansat era prea târziu şi victoria era deja asigurată pentru Târgu Mureş. Tabela a arătat la finalul partidei scorul de 67 – 77, Timişoara suferind prima înfrângere după o serie excelentă de şapte victorii consecutive.