Tenismeni pe podium la Zalău

ZALĂU – Tenismenii de la CS Frontiera au participat la turneul pentru copii şi juniori Memorialul Gheorghe Schmidt, disputat la Zalău. Sportivii orădeni au avut evoluţii remarcabile, reuşind să urce pe podium la patru categorii de vârstă.

Cea mai bună comportare a avut-o Victor Bodiuţ, care a câştigat turneul la 14 ani băieţi, învingându-l în finală pe colegul său de club, Dumitru Lele, cu scorul de 3-6, 7-5, 6-0. Victor Bodiuţ, pregătit de antrenorul Dorel Brânduşan, confirmă sezonul bun pe care îl traversează, el câştigând cu puţin timp în urmă şi Trofeul D&C, de la Oradea.

Un alt orădean, Florin Băloiu, a ajuns în finala categoriei 12 ani băieţi, unde a pierdut în faţa lui Dacian Bocea (Zalău), scor 6-3, 6-7, 0-6. La rândul său, Carina Şuteu a disputat finala categoriei 16 ani fete, unde a fost învinsă de Diana Sas (Cluj-Napoca), scor 3-6, 3-6. Un alt tenisman de la CS Frontiera, Rareş Mihuţ, s-a situat pe locul III la 10 ani băieţi.

Ascensiunea sportivilor de la CS Frontiera este evidentă, chiar dacă baza de tenis de la club a fost dezafectată. Tenismenii antrenorului Dorel Brânduşan se pregătesc acum la complexul CS Voinţa, unde sunt în curs de amenajare alte trei terenuri de tenis, care vor suplini dispariţia celor existente până nu demult la CS Frontiera.