Timba invinge la Timisoara, Danzio pierde dramatic la Brasov

De M. Hoster
Danzio pierde dramatic la Brasov
Sâmbătă a fost zi plină de baschet pentru echipele timişorene. Dacă BC Timba a învins pe teren propriu Miercurea Ciuc în duelul echipelor din partea a doua a clasamentului, fetele de la Danzio au pierdut la doar un punct la Braşov, după ce la pauză conduceau.

BC Timba Timişoara a ieşit învingătoare din duelul susţinut pe teren propriu cu cei de la Miercurea Ciuc. Scorul final a fost 79 – 70 pentru gazde. Primele două reprize au fost destul de plăcute pentru spectatori, aceştia având parte şi de răsturnări de scor. După ce ciucanii au condus, Timba a revenit şi s-a instalat la conducerea jocului. Cea mai mare diferenţă a fost 34 – 22. Partea a doua a partidei a fost una mult mai subţire, iar greşelile au fost ceva obişnuit. Totuşi, pe final cei de la Timba au reuşit să-şi facă jocul şi rezultatul final a fost 79 – 70.

De la gazde, cel mai bun marcator a fost Johnson, cu 20 de puncte, el fiind urmat de Stojakovic cu 14 puncte.

Într-un alt meci al zilei, fetele de la Danzio Timişoara au cedat greu, la Olimpia Braşov. Scorul final a fost 53-52, după ce la pauză era 23-26.

Prima parte a întâlnirii a însemnat trecerea la conducerea jocului a ambelor echipe, braşovencele adjudecându-şi primul sfert. Timişoara a revenit şi a intrat la pauză cu un uşor avantaj: 23 – 26. S-a mers cap la cap până spre final. Dramatismul s-a păstrat până în ultimele secunde ale meciului. După ce Danzio a trecut în avantaj cu doar 11 secunde înainte de ultimul fluier, gazdele au egalat cu doar şapte secunde înaintea terminării partidei. Braşovul a beneficiat de două aruncări libere după faultul lui Stoiedin, Stjepanovic a transformat cele două lovituri libere şi a obţinut victoria finală

La Danzio cel mai mult au înscris: Pesovic, 16 puncte, şi Brown, 14 puncte.